لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۳۴

مذاکرات سران بيست کشور بزرگ صنعتی و در حال رشد جهان رسما آغاز شد


سران بيست کشور بزرگ صنعتی و در حال رشد جهان، موسوم به گروه ۲۰ روز پنج شنبه رسماً مذاکرات دو روزه خود را در سئول، پايتخت کره جنوبی، آغاز کردند.

در اين اجلاس رهبران عمده جهان تلاش خواهند کرد تا راه حلی برای جلوگيری از گسترش جنگ ارزی و نابرابری فزاينده مبادلات تجاری جهان پيدا کنند. روز پنج شنبه و پيش از آغاز اجلاس، پرزيدنت باراک اوباما مذاکرات دوجانبه متعددی با برخی از رهبران گروه ۲۰ برگزار کرد.

در پی شکست مجدد مذاکرات اخير مقامات تجاری آمريکا و کره جنوبی پيرامون تجارت آزاد بين دوکشور، روز پنجشنبه، رئيس جمهوری آمريکا با لی ميونگ باک، رئيس جمهوری کره جنوبی ديدار و مذاکره کرد، ولی رهبران دو کشور موفق نشدند به توافقی دست يابند.

پرزيدنت اوباما همچنين با آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان، نيز در مورد مسائل اقتصادی ديدار و گفتگو کرد. اين مذاکرات در زمانی صورت ميگيرد که دو کشور از مواضع و سياستهای بسيار متفاوت و گاهاً متناقضی بر خوردارند.

پرزيدنت اوباما با هوجين تائو، رئيس جمهوری چين نيز ديدار و گفتگو کرد.

و اين در حاليست که هشدار چين، آلمان، برزيل، روسيه، و ژاپن در مورد خريد ۶۰۰ ميليارد دلاری اوراق قرضه بانک مرکزی آمريکا روند مذاکرات را مورد تهديد و آمريکا را در موضع دفاعی قرار داده است.

در همين رابطه، گرين اسپن، رئيس سابق بانک مرکزی آمريکا، واشنگتن را متهم کرده است که از سياست کاهش عمدی ارزش برابری دلار پيروی ميکند؛ وی معتقد است که اين امر باعث افزايش ارزش برابری پولهای ساير کشورها خواهد شد.

در تحولی ديگر، در پی اجلاس وزيران دارائی کشورهای عضو سازمان همکاری اقتصادی کشورهای جنوب شرقی آسيا و اقيانوس آرام، موسوم به اپک، شهر بندری يوکوهامای ژاپن خود را برای اجلاس سران اين سازمان آماده ميکند، که تجارت آزاد بين اعضا در صدر مذاکرات قرار خواهد داشت.

و سر انجام در خبری ديگر بريتانيا قرار دادی را با دولت چين به امضاء رساند که بگفته کارشناسان فروش ويسکی توليد شده در اسکاتلند، موسوم به «اسکاچ ويسکی» را به دوبرابر افزايش خواهد داد.

XS
SM
MD
LG