لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۲۰

بحران بدهی های اروپا در کانون توجه نشست گروه ۲۰ در مکزيکوسيتی


بحران بدهی های اروپا در کانون توجه نشست گروه ۲۰ در مکزيکوسيتی
بحران بدهی های اروپا در کانون توجه نشست گروه ۲۰ در مکزيکوسيتی

معاونان وزيران دارايی ۲۰ کشور بزرگ اقتصادی جهان، روزهای پنجشنبه و جمعه درهمايش مکزيکوسيتی، پايتخت مکزيک، در مورد تقويت موجودی صندوق بين المللی پول، گفتگو کردند.

نشست وزيران دارايی زمينه ساز اجلاس رهبران مالی گروه ۲۰ است که قرار است در اواخر ماه آينده تشکيل شود. صندوق بين المللی پول به منظور مقابله با بحران مالی اروپا، و کمک به کشورهای بدهکار اروپا در نظر دارد بر اعتبار کمک اضطراری خود به اروپا مبلغ ۶۰۰ ميليارد دلار بيفزايد، و آنرا به دو برابر افزايش دهد.

آمريکا و کانادا در اين نشست مخالفت خود را با اين اقدام ابراز داشتند. آمريکا و کانادا می گويند اروپا برای حل و فصل بحران خود بايد پول بيشتری به اين امر اختصاص دهد.

سخنگوی وزارت خزانه داری آمريکا گفت صندوق بين المللی پول ميتواند نقش عمده ای در حمايت از تلاش اتحاديه اروپا در مقابله با بحران مالی داشته باشد، ولی نميتواند نقش سپر مالی اتحاديه را بازی کند.

روسيه، ژاپن، کره جنوبی و حتی چين تحت شرايطی موافقت کرده اند تا از طريق صندوق بين المللی پول به اتحاديه اروپا کمک کنند تا اين اتحاديه بتواند بر بحران مالی خود غلبه کند.

اروپا متعهد شده است که ٢۰۰ ميليارد دلار به صندوق بين المللی پول واريز کند اما هنوز مشخص نيست هر کشور چه مبلغی پرداخت خواهد کرد و بعد نيز صندوق بين المللی پول به ۳۰۰ تا ۴۰۰ ميليارد دلار ديگر برای برآوردن تعهدات خود، نياز خواهد داشت.

XS
SM
MD
LG