لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۰۵

توافق کشورهای «گروه بیست» پیرامون پیشنهاد صندوق بین المللی پول در مورد مالیات جهانی بر بانک ها


وزرای دارایی «گروه بیست» در دیدار خود در کره جنوبی، در مورد اعمال مالیات بانک های بین المللی به منظور محافظت از این موسسات پولی در برابر بحران های مالی توافق کردند.

نمایندگان کشورهای موسوم به جی – بیست، در مذاکرات دو روزه در پوسان در کره جنوبی، روز شنبه (۵ ژوئن) اعلام کردند به جای اعمال مالیات بر بانک های جهان، در مورد اتخاذ سیاست های جایگزینی به توافق دست یافته اند.

کانادا یکی از معدود کشورهای «گروه بیست» بود که ایده اعمال مالیات بر بانک ها را به چالش کشید و دولتمردان اتاوا، این اقدام را فشار مضاعفی بر موسسات مالی کشور قلمداد کردند که در بحران جهانی مالی عملکرد موفقی داشتند و به کمک دولتی نیازی نداشتند.

ژاپن، برزیل، استرالیا و چین نیز با پیشنهاد صندوق جهانی پول برای پرداخت مالیات از سوی بانک ها مخالف بودند.

رسانه های کانادا تصمیم روز شنبه وزرای دارایی «گروه بیست» در دیدار کره جنوبی مبنی بر توافق پیرامون عدم اجرای پیشنهاد صندوق بین المللی پول برای اجرای مقررات مالیات در مورد بانک ها را پیروزی برای دولت و به ویژه جیم فلاهرتی، وزیر دارایی فدرال کانادا قلمداد کرده اند.

سی بی سی، تلویزیون دولتی کانادا گزارش داده است طرح صندوق بین المللی پول در مورد مالیات بانک ها از حمایت ایالات متحده و بسیاری از کشورهای اروپایی، از جمله فرانسه، آلمان و بریتانیا برخوردار بود.

استفان هارپر، نخست وزیر دولت فدرال کانادا در آستانه میزبانی اواخر ماه جاری اجلاس «گروه بیست» و اجلاس «گروه هشت» در کشورش، هفته گذشته برای رایزنی در مورد مسئله مالیات بانک ها، با همتاهای بریتانیایی و فرانسوی خود به اروپا سفر کرد اما برای متقاعد کردن رهبران این کشورها به حمایت از ایده خود ناکام ماند.

رسانه های کانادا به نقل از نخست وزیر این کشور اعلام کردند با توجه به ثبات و توان نسبی بانک های کانادا، اعمال مالیات بانک های جهانی بر موسسات مالی این کشور ضرورتی نخواهد داشت.

کانادا پیشنهاد کرده است به جای پرداخت مالیات، باید مقررات و کنترل بیشتری برسرمایه گذاری های با ریسک بالا بر بانک ها و موسسات مالی اعمال شود تا کمک های مالی برای نجات بانک ها از ورشکستگی در بسیاری از کشورها ی جهان، بر شهروندان مالیات دهنده این کشورها فشار مضاعف وارد نکند.

وزیر دارایی دولت فدرال به اختلاف نظر عمیق در مورد این ایده اذعان کرده و گفته است بیشتر کشورهای موسوم به «گروه بیست» از ایده مالیات بانک ها حمایت نمی کنند.

XS
SM
MD
LG