لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۰۵

مدودف: روسيه همچنان پشتوانه و اندوخته های ارزی خود را به يورو نگه خواهد داشت


وزيران دارايی و روسای بانک های مرکزی ۲۰ کشور بزرگ صنعتی و در حال رشد جهان موسوم به گروه ۲۰ در حالی به اجلاس دو روزه خود در شهر بوسان کره جنوبی پايان دادند که اختلاف نظرهای اساسی بر اجلاس سايه افکنده بود و رهبران مالی جهان موفق نشدند راهکار راهبردی مشترکی را برای بازسازی اقتصاد جهانی، اتخاذ کنند.

در حاليکه آلمان مصراً خواستار کاهش هزينه ها و کاهش کسری بودجه دولتها بود، آمريکا سخت تلاش ميکرد که از محرکهای اقتصادی و افزايش هزينه های دولت و بالابردن سطح تقاضا در بازارهای داخلی دفاع کند. به رغم آنکه بمنظور اجتناب از بحرانهای بانکی مشابه بسياری از رهبران مالی جهان از تدوين مقررات جديدی برای موسسات مالی پشتيبانی ميکردند اما آنها نتوانستند در مورد ماليات بر بانکها که درآمد حاصل از آن صرفاً برای نجات خود آنها بکار خواهد رفت، به توافق برسند.

آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان روز يکشنبه گفت سياست راهبردی آينده آن کشور بر اساس کاهش هزينه های دولت خواهد بود و تأکيد کرد که بر اساس سياست جديد، دولت تنها به اندازه درآمد خود ميتواند خرج کند.

اجلاس وزيران و رؤسای بانکهای مرکزی گروه ۲۰ در واقع پيش درآمدی برای اجلاس سران گروه بيست تلقی ميشود که قرار است در اواخر ماه ژوئن جاری در کشور کانادا برگزار شود.

علاوه بر اجلاس گروه ۲۰ در کره جنوبی، کشورهای عضو مجمع همکاری اقتصادی جنوب شرقی آسيا موسوم به اپک نيز روز يکشنبه به اجلاس دوروزۀ خود در شهر ساپورو، واقع در شمال ژاپن پايان دادند. وزيران بازرگانی ۲۱ کشور عضو اپک دستاوردهای آن مجمع به ويژه گسترش آزادسازی و شناور بودن سرمايه در منطقه را ستودند و گسترش بيشتر تجارت آزاد در منطقه را مورد بحث قرار دادند. اجلاس وزيران بازرگانی اپک زمينه سازی برای اجلاس سالانه سران اپک تلقی ميشود که قرار است در ماه نوامبر آينده در يوکوهامای ژاپن، برگزار شود.

در خبری ديگر دولت پاکستان بمنظور مقابله با نرخ تورم ۱۳ درصدی آن کشور در نظر دارد به غير از بودجه نظامی که قرار است به ميزان ۱۷ درصد افزايش يابد، ساير هزينه های دولت را بشدّت کاهش دهد. بانک جهانی ميگويد نرخ شديد تورم زندگی مردم در پاکستان را به مخاطره انداخته است، به گونه ای که بيش از يک چهارم مردم آن کشور با روزی کمتر از يک دلار زندگی ميکنند.

در اروپا، کارگران عضو دو اتحاديه عمده يونان بعنوان مخالفت با سياست صرفه جويی دولت بار ديگر دست به تظاهرات زدند. قرار است پارلمان يونان در اواخر ماه ميلادی جاری اصلاح قانون بازنشستگی را به رأی بگذارد. و اين در حاليست که رييس دفتر نخست وزير مجارستان که در رأس هيأتی مأمور رسيدگی به بودجه کشور شده است ميگويد که وضع مالی و اقتصادی آن کشور از آنچه تصور ميشد وخيم تر است و سخنگوی نخست وزير نيز ميگويد که بحرانهای مالی اروپا ممکن است به مجارستان نيز سرايت کند و آن کشور بخت کمی دارد تا بتواند از بحرانهای مالی مشابه بحران يونان اجتناب کند.

و اما در بازارهای مالی هفته گذشته از ارزش سهام در بازار بورس آمريکا بشدت کاسته شد و اين بازار به پائين ترين سطح خود در چهارماه گذشته رسيد. در همين حال بازارهای بورس اروپا برای دومين هفته متوالی شاهد افزايش بهای سهام بودند.

در بازارهای ارزی ارزش برابری يورو در مقابل دلار آمريکا برای دومين هفتۀ متوالی اُفت کرد و به پائين ترين ارزش برابری خود در ۴ سال گذشته رسيد. در همين رابطه دميتری مدودف رييس جمهوری روسيه در دفاع از يورو گفت که آن کشور همچنان پشتوانه و اندوخته های ارزی خود را به يورو نگه خواهد داشت.

XS
SM
MD
LG