لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۱۹

معترضان به گردهمايی سران گروه ۲۰ خواستار پاکسازی بانک ها شدند


معترضان به گردهمايی سران گروه ۲۰ خواستار پاکسازی بانک ها شدند
معترضان به گردهمايی سران گروه ۲۰ خواستار پاکسازی بانک ها شدند

در فرانسه گروهی از معترضان به گردهمايی سران ۲۰ کشور صنعتی جهان، در جنوب اين کشور با وسايل و مواد پاک کننده به بانکها رفتند تا بطور نمادين بانکها را از وجود آلودگيها پاک کنند.

شهر نيس در جنوب فرانسه روز چهارشنبه شاهد تظاهرات عده ای از مخالفان به حضور سران کشورهای عضو گروه ۲۰ بود.

اين افراد با وسايل و لوازم پاک کننده برای بطور نمادين پاک کردن فضای بانکها از آلودگی، به شعب مختلف بانکهای شهر می رفتند. آنها برای مدت کوتاهی يکی از شعب بانک کرديت ليونه را به اشغال خود درآوردند.

آنان در مقابل صف مأموران پليس با رقص و آواز شعار می دادند که رهبران جهان، بايد ثروت جهان را دوباره در ميان همه مردم جهان تقسيم کنند.

يکی از اين تظاهرکنندگان گفت: هيچ اتفاقی نيافتاده، بحرانی هم وجود ندارد. همه پولها اينجاست فقط بايد مواظب باشيم از اينجا به جای ديگری نرود، و به دست اکثريت مردم برسد. ما هميشه نمی توانيم کمربندهايمان را سفت نگهداريم. کسانی که به ما حکومت می کنند بايد اين را بفهمند که نمی توانند شاخه ای را که ما رويش نشسته ايم، ارّه کنند.

تظاهرکنندگانT لباس کارسفيد به تن داشتند و مواد پاک کننده با خود حمل می کردند. گروهی ديگر از تظاهرکنندگان می گفتند می خواهند شعب بانک ب ان پ پاريبا و سوسيته ژنرال را ضدعفونی کنند. اين گروه معتقدند، نظام بانکی جهان مسموم است و گروه ۲۰ حافظ منافع بانکداران است، و آنها بايد ساختار مالی جهان را از آلودگی، پاک کنند. به باور اين گروه، پول و ثروت بايد به جايگاه اصلی خود، جامعه برگردد، عشق و دوستی ارزش خود را بازيابد، و پول از قالب تنها معيار ارزشهای انسانی، خارج شود.

اين تظاهرات زمانی انجام گرفت که نيکلا سارکوزی، رييس جمهوری فرانسه، آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان و جورج پاپاندرئو، رييس جمهوری يونان، در زمينه بحران مالی اين کشور در شهر کن، در حال مذاکره بودند.

XS
SM
MD
LG