لینکهای قابل دسترسی

پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۰۲

اجلاس سران گروه۲۰ در ژاپن | پرزیدنت ترامپ با رئیس جمهوری چین دیدار کرد


دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، در حاشیه اجلاس سران گروه ۲۰ در ژاپن، با شی جین‌پینگ رئیس جمهوری چین دیدار و گفت‌وگو کرد.

دو طرف در این دیدار توافق کردند که گفت‌وگوها بر سر تعرفه‌های تجاری مجددا ادامه پیدا کند و تا اطلاع ثانوی، تعرفه‌های جدید بر صادرات چین اعمال نشود.

پرزیدنت ترامپ پس از پایان این دیدار به خبرنگاران گفت دو طرف «به مسیر مذاکره بازگشته‌اند و خواهیم دید چه اتفاق‌هایی رخ خواهد داد.»

رئيس جمهوری آمریکا اضافه کرد که دیدار هشتاد دقیقه‌ای او با رئیس جمهوری چین «خوب» بوده است.

جنگ تجاری ایالات متحده و چین سال گذشته زمانی آغاز شد که پرزیدنت ترامپ بر ۲۵۰ میلیارد دلار کالاهای وارداتی چینی تعرفه های تنبیهی اعمال کرد تا پکن را به تغییر رفتارهای تجاری اش وادارد.

پرزیدنت ترامپ ماه گذشته هم اعلام کرده بود تعرفه بر ۲۰۰ میلیارد دلار از کالاهای وارداتی چین به ایالات متحده، از ده درصد به ۲۵ درصد افزایش پیدا خواهد کرد. ضمن این‌که به زودی بر ۳۲۵ میلیارد دلار از واردات چین نیز تعرفه ۲۵ درصدی وضع خواهد شد.

چین با افزایش تعرفه بر ۱۱۰ میلیارد دلار کالای صادراتی آمریکا به اقدام تلافی جویانه دست زده است. دولت ترامپ همچنین چین را تحت فشار گذاشته است تا به رفتارش در واداشتن شرکت های آمریکایی به انتقال پیشرفت‌های فناوری به موسسه‌های چینی پایان دهد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG