لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۲۴

هشدار رهبران گروه ۲۰ به پوتین


رهبران گروه بیست گانه قدرت های اقتصادی دراجلاس بریزبین در استرالیا، برنامه هایی را برای تقویت تولید ناخالص داخلی جهان بررسی می کنند. در همین حال، به رئیس جمهوری روسیه هشدار داده اند در صورت ادامه حمایت از شورشیان جدائی خواه در اوکراین، ممکن است با تحریم های بیشتر روبرو شود.

تونی آبوت نخست وزیر استرالیا از اعضای گروه ۲۰ خواسته است برنامه مشخصی برای کمک به افزودن ۲ تریلیون دلار به تولید ناخالص داخلی جهان فراهم آورند . او امیدوار است چنین اقدامی به ایجاد شغل و گسترش تجارت آزاد کمک کند.

روزنامه استرالین می گوید نسخه ای از پیش نویس بیانیه پایانی نشست را به دست آورده است که حاکی است رهبران جهان با برنامه ای « فراگیر و منسجم» برای توسعه اقتصادهای عمده به میزان ۱/۲ درصد موافقت کرده اند. انتطار می رود متن بیانیه روز یکشنبه منتشر شود.

در این میان، ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه با استقبال سرد و انتقاد رهبران استرالیا، کانادا و بریتانیا روبرو شد. دستیاران پوتین گفتند او قصد دارد بامداد یکشنبه اجلاس را ترک کند.

رویترز می گوید رهبران غرب به پوتین هشدار دادند اگر به پشتیبانی از شورشیان جدائی طلب در شرق اوکراین پایان ندهد، ممکن است با تحریم های سخت تر روبرو شود.

استفان هارپر نخست وزیر کانادا به او گفت لازم است روسیه از اوکراین خارج شود، اما بگفته سخنگوی هارپر، پاسخ پوتین مثبت نبود .

آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان گفت اتحادیه اروپا تحریم های مالی بیشتری را بر نهادها و افراد روسیه به دلیل بحران اوکراین بررسی می کند.

XS
SM
MD
LG