لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۵۶

توافق برسر کمک بزرگ کشورهای G20 به کشورهای حوزۀ یورو


توافق برسر کمک بزرگ کشورهای G20 به کشورهای حوزۀ یورو
توافق برسر کمک بزرگ کشورهای G20 به کشورهای حوزۀ یورو

روسیه می گوید کشورهای عضو گروه موسوم به G20 طی نشستی که روز جمعه بیستم آوریل برگزار شد، به توافق رسیده اند که دست کم ۴۰۰ میلیارد دلار در اختیار کشورهای حوزۀ یورو بگذارند و به این ترتیب به درخواست کریستین لاگارد- رئیس صندوق جهانی پول- پاسخ مثبت دهند. نایب وزیر دارایی روسیه می گوید که کشورش ۱۰ میلیارد دلار از این مبلغ را به تنهایی تأمین خواهد کرد.
حمایت روسیه، چین و برزیل برای رسیدن به مبلغ مورد نظر صندوق جهانی پول ضروری است. اروپا و ژاپن تعهد کرده اند که ۳۲۰ میلیارد دلار در اختیار صندوق جهانی پول بگذارند. یک دیپلمات ارشد بین المللی می گوید که کشورهای در حال توسعه تاکنون دست کم ۱۰۰ میلیارد دلار کمک کرده اند.
صندوق بین المللی پول هشدار داده که بحران مالی که کشورهای حوزۀ یورو از جمله اسپانیا و ایتالیا را در برگرفته، و این کشورها نیز ممکن است در پی یونان، ایرلند و پرتغال، به کمک صندوق بین المللی پول نیاز پیدا کنند.
کانادا نیز با تسلط اروپا بر رهبری صندوق بین المللی پول مخالفت است. جیم فلاهرتی- وزیر دارایی کانادا- می گوید به نظر می رسد کشورهای حوزۀ یورو از کشورهایی که واحد پولشان یورو نیست، می خواهند که مشکلات و کسری مالی آنها را حل می کنند و به همین دلیل کانادا خواهان وجود دو رأی است: یکی رأی کشورهای حوزۀ یورو و دیگری رأی دیگر کشورها. به این ترتیب قدرت اروپا در مورد مسائل مربوط به حوزه یورو کمرنگ تر می شود.
وزیر دارایی کرۀ جنوبی نیزاز این موضع کانادا حمایت کرده و گفته که آنچه آن کشور ابراز کرده، نگرانی قابل تأملی است.
مبلغ کمک گروه جی بیست تا زمان نشست بعدی آنها در ماه ژوئن که این مبلغ را قطعی خواهد کرد، ناروشن است. اما چین و ژاپن پرداخت ۶۰ میلیارد دلار کمک را تعهد کرده اند؛ هرچند پکن پرداخت قطعی این مبلغ را هنوز اعلام نکرده است. عربستان سعودی می گوید مبلغی به این کمک تخصیص خواهد داد که «اندکی کمتر از کمک چین» خواهد بود. روسیه و برزیل گفته اند که هریک به احتمال قوی مبلغی بین ۱۰ و ۲۰ میلیارد دلار به این کمک تخصیص خواهند داد.
به این ترتیب، ۴۰۰ میلیارد دلاری که خانم لاگارد درخواست کرده است، به آسانی تأمین خواهد شد. ماه گذشتۀ میلادی نیز رهبران اتحادیۀ اروپا توافق کردند که یک تریلیون دلار کمک مالی اضطراری به اروپا اختصاص دهند.

XS
SM
MD
LG