لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۰۳

گروه ۲۰ بر سر جدول زمانی کاهش کسری بودجه توافق کرد


گروه ۲۰ بر سر جدول زمانی کاهش کسری بودجه توافق کرد
گروه ۲۰ بر سر جدول زمانی کاهش کسری بودجه توافق کرد

رهبران کشورهای عمده صنعتی و اقتصادهای نوظهور جهان پس از توافق بر سر طرحی که از کشورهای ثروتمند جهان می خواهد ظرف سه سال، کسر بودجه خود را به نصف برسانند، به کشورهای خود بازگشتند.

در پیش نویس بیانیه پایانی اجلاس گروه ۲۰، رهبران جهان روز یکشنبه وعده دادند که تا سال ۲۰۱۶ به توازن بودجه دست یابند همچنین کشورها می توانند با سرعت مناسب خود، بسته به شرایط اقتصادی کشور، با کسر بودجه مقابله کنند.

این طرح را استفان هارپر، نخست وزیر کانادا، در پایان اجلاس دو روزه تورنتو اعلام کرد.

باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا، با استقبال از کاهش کسر بودجه به نصف تا سال ۲۰۱۳ از کاهش ناگهانی هزینه ها و تأثیر آن بر رشد اقتصادی ابراز نگرانی کرد.

همزمان، رهبران اروپایی ابراز امیدواری کردند اعتماد به بازار و یورو- واحد پول اروپا- بازگردد.

رهبران شرکت کننده در اجلاس جی ۲۰ در بیانیه پایانی هشدار دادند که بزرگترین چالش ها بر سر راه بهبود وضعیت اقتصادی جهان باقی است. آنان گفتند رشد اقتصادی در حال بازگشت است اما راه بهبود «ناهموار و شکننده» و بیکاری در بسیاری از کشورها در سطح غیرقابل قبول است.

آنان گفتند برای بهبود وضعیت اقتصاد جهان، کشورها باید از طرح های محرک موجود پیروی کنند و برای افزایش تقاضای خصوصی شرایط را مهیا سازند.

رییس جمهوری آمریکا نیز گفت از پکن انتظار دارد وعده های اخیر خود را، مبنی بر این که یوان، پول چین در مقابل دلار آمریکا با آزادی بیشتری گردش کند، جدی بگیرد.

او گفت تلاش دو ساله چین برای پایین نگاه داشتن ارزش یوان، مزایای فراوانی را در بازار جهانی در اختیار پکن قرار داده است.

گروه ۲۰، متشکل از کشورهای عمده صنعتی؛ آمریکا، ژاپن، آلمان، فرانسه، بریتانیا، کانادا، ایتالیا و روسیه و همچنین کشورهای در حال توسعه مانند چین، هند، برزیل و کره جنوبی است.

XS
SM
MD
LG