لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۲۷

وزیران امور خارجه گروه ۸ از «اقدامات سخت» علیه ایران پشتیبانی می کنند


وزیران امور خارجه گروه ۸ از «اقدامات سخت» علیه ایران پشتیبانی می کنند
وزیران امور خارجه گروه ۸ از «اقدامات سخت» علیه ایران پشتیبانی می کنند

وزیران امور خارجه گروه هشتگانه قدرت های صنعتی عمده جهان بعلاوه روسیه، از اقدامات سخت برای مهار برنامه اتمی ایران پشتیبانی می کنند.

دیپلمات های ارشد هشت کشور روز سه شنبه برای بحث درباره برنامه اتمی ایران و دیگر مسائل مربوط به ممنوعیت گسترش تسلیحات اتمی، جلسه ای در نزدیکی اوتاوا، پایتخت کانادا تشکیل دادند.

کلام بیانیه نهایی پیشنهادی آنها آنچه را «اقدامات مناسب و سخت» برای نشان دادن قاطعیت به ایران می نامد تایید می کند، در همین حال گزینه گفت و شنود را باز نگاه می دارد.

استفان هارپر، نخست وزیر کانادا، روز سه شنبه جلسه را گشود و گفت این گردهمایی در زمانی به ویژه دشوار در برخوردهای جامعه بین المللی با دولت های ایران و کره شمالی صورت می گیرد.

او گفت هر دو کشور تهدیدهایی جدی برای امنیت بین المللی هستند.

هارپر، کره شمالی را تشویق کرد بدون هیپچ پیش شرطی به مذاکرات شش جانبه بازگردد و خواهان اقدامی هماهنگ و قاطعتر در مورد ایران، از جمله در صورت لزوم وضع تحریم هایی شد. او گفت تهران باید فعالیت غنی سازی اورانیوم را متوقف کند و در گفت و شنود صلحجویانه درگیر شود.

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا روز دوشنبه در یک مصاحبه تلویزیونی گفت بر علاقه کانادا به اقدامی تنبیهی علیه ایران افزوده می شود.

گروه ۸، کشورهای بریتانیا، کانادا، فرانسه، آلمان، ایتالیا، ژاپن، روسیه و ایالات متحده آمریکا را شامل می شود.

پنج عضو دائمی شورای امنیت - آمریکا، فرانسه، بریتانیا، روسیه و چین – به علاوه آلمان، درباره برنامه اتمی با ایران گفت و گو کرده اند. متحدان غربی خواهان دور دیگری از تحریم علیه تهران شده اند، اما چین پیوسته مخالفت کرده است و گفت و گوهای بیشتر را ترجیح می دهد.

با این حال، کلینتون گفت پکن اینک با این نظر آمریکا که یک «ایران مجهز به تسلیحات اتمی غیر قابل قبول است» موافق است، و اضافه کرد چین در بحث های شورای امنیت درباره وضع تحریم های جدید علیه ایران شرکت خواهد کرد.

دیپلمات های چینی هفته پیش برای بحث درباره تحریم های جدید سازمان ملل متحد علیه ایران، در یک کنفرانسی تلفنی با دیگر اعضای گروه ۵ به علاوه یک شرکت کردند.

ایران این اتهام را که قصد دارد تسلیحات اتمی تولید کند تکذیب کرده است.

XS
SM
MD
LG