لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۱۷

آینده برگزیت در کانون انتخابات بریتانیا قرار دارد؛ پایان رای گیری در بریتانیا


بخش انگلیسی صدای آمریکا - رای دهندگان در بریتانیا پنج شنبه برای شرکت در انتخابات سراسری زودهنگام به پای صندوق های رای رفتند. این انتخابات ممکن است پس از مدت ها راه حلی برای خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا به همراه بیاورد. مردم بریتانیا در سال ۲۰۱۶ در یک همه پرسی خروج از اتحادیه اروپا را تائید کرده بودند.

بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا، کارزار انتخاباتی خود را بر شعار «برگزیت را به انجام برسانیم» متمرکز کرده بود. جانسون می گوید یک اکثریت از محافظه کاران در پارلمان به او امکان خواهد داد توافق پیشتر رد شده خروج از اتحادیه اروپا را تا ۳۱ ژانویه به انجام برساند.

جرمی کوربین، رهبر حزب کارگر و رقیب جانسون، گفته است اگر پیروز شود همه پرسی تازه ای برگزار خواهد کرد تا از مردم بپرسد می خواهند اتحادیه اروپا را ترک کنند یا ترجیح می دهند در این بلوک متشکل از ۲۷ کشور اروپایی بمانند.

بوریس جانسون ماه ژوئیه، پس از ناکامی های پیاپی ترزا می در مجاب کردن پارلمان به تائید توافق اش با اتحادیه اروپا، به نخست وزیری رسید. ترزا می هم کوشید با دعوت به انتخابات زودهنگام موقعیت خود را در پارلمان محکم تر کند، اما آن انتخابات موجب تضعیف جایگاه محافظه کاران شد و کرسی هایی را از دست دادند.

نظرسنجی های عمومی در آستانه رای گیری پنج شنبه از احتمال پیروزی حزب بوریس جانسون حکایت دارد، اما به نظر می رسد رقابت در روزهای پایانی نزدیک تر شده است.

انتظار می رود نتایج رسمی انتخابات در ساعات اولیه جمعه منتشر شود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG