لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۵۲

در آب های نزديک نيروگاه اتمی فوکوشيما داييچی نفت مشاهده شده است


در آب های نزديک نيروگاه اتمی فوکوشيما داييچی نفت مشاهده شده است
در آب های نزديک نيروگاه اتمی فوکوشيما داييچی نفت مشاهده شده است

ژاپن می گويد در نيروگاه آسيب ديده فوکوشيما - داييچی يک انفجار کوچک روی داده و نشت نفت مشاهده شده است. گزارش ها حاکی از آن است که اين انفجار موجب نشت مواد راديو اکتيو نشده است.

سخنگوی آژانس ايمنی صنعتی و اتمی ژاپن اعلام کرد در آب های نزديک نيروگاه اتمی فوکوشيما داييچی نفت مشاهده شده است. وی گفت: «نفت در آب اطراف نيروگاه فوکوشميا داييچی ديده شده است. ما گارد ساحلی و پليس را مطلع کرديم و اکنون در حال بررسی ميزان نشت نفت هستيم و تلاش می کنيم از نشت بيشتر آن جلوگيری کبيم.

نشت نفت در نزديک راکتورهای ۵ و ۶ مشاهده شده است که در زمان زلزله و سونامی ژاپن که در ۱۱ مارس (۲۰ اسفند) سال گذشته روی داد فعال نبودند. اين نفت حامل مواد راديو اکتيو نيست ولی ممکن است از هوا راديو اکتيو را جذب کرده باشد که فکر نمی کنم ميزان آن زياد باشد.»

در همين حال به گزارش شرکت برق توکيو تپکو انفجار کوچکی در ساختمان راکتور شماره ۴ نيروگاه روی داده است ولی موجب نشت مواد راديو اکتيو نشده است . اين حادثه نيز تحت رسيدگی است .

از زمانی که سيستم خنک کننده راکتور های نيروگاه فوکوشيما داييچی در زلزله و سونامی از کار افتاد کارکنان نيروگاه تلاش می کنند کنترل راکتور ها را بدست گيرند. مشکل عمده فعلی راکتور های ۱ و ۲ و ۳ است که هسته سوخت آن ها تقريبا ذوب شده است.

اين يکی از تدابير ژاپن در کم کردن مصرف برق در تابستان است.

از سوی ديگر يک گروه از کارشناسان بين المللی که پيرامون حادثه انفجار در رأکتور فوکوشيما در ژاپن تحقيق می کند، اعلام کرد که ژاپن پيش از حادثه اتمی خطرات ناشی از سونامی برای نيروگاههای هسته ای را کم اهميت و ناچيز، فرض کرده بود.

اين موضوع در گزارش مقدماتی گروه کارشناسان گنجانده شده و روز چهارشنبه به دولت ژاپن تسليم شد. گزارش کامل تيم ۱۸ نفره کارشناسان هسته ای قرار است روز بيستم ژوئن به اجلاس آژانس بين المللی انرژی اتمی در وين تسليم شود. در اين گزارش آمده است که مقامات ژاپن، پس از وقوع سونامی آنچه که در توان داشته اند، انجام داده اند.

در همين حال ژاپن اميدوار است با کمبود برق که در ماه های گرم تابستان روی ميدهد به شيوه جديدی مقابله کند. دولت ژاپن از کارمندان خود خواسته است در ماه های تابستان با لباس غيررسمی در محل کار خود حاضر شوند.

مقام های وزارت محيط زيست ژاپن روز چهارشنبه در يک نمايش لباس کارمندان را تشويق کردند به جای پوشيدن کت و شلوار و کراوات از لباس های غيررسمی استفاده کنند. هدف اين وزارتخانه تشويق ادارات به کم کردن استفاده از کولر و وسائل سرد کننده و پايين آوردن ميزان مصرف برق است.

XS
SM
MD
LG