لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۵۵

يک خبرنگار فرانسوی در سوريه کشته شد


يک خبرنگار فرانسوی در سوريه کشته شد
يک خبرنگار فرانسوی در سوريه کشته شد

يک خبرنگار فرانسوی که تحت حفاظت دولت سوريه به شهر حمص رفته بود در انفجار خمپاره و يا نارنجک کشته شد. گفته می شود شش غيرنظامی ديگر نيز کشته و يک خبرنگار هلندی مجروح شده است.

يک کانال تلويزيونی خصوصی در سوريه با پخش يک گزارش، صحنه انفجار را در حالی نشان می دهد که روزنامه نگاران و ساکنان محل تلاش می کنند کشته و مجروح شدگان را به بيمارستان منتقل کنند.

ژيل ژاکيه خبرنگار ۴۳ ساله کانال دو تلويزيون فرانسه نيز در ميان کشته شدگان است.

يک گروه ۱۵ نفره خبرنگار و عکاس که با اجازه دولت سوريه در حال بازديد از حمص بودند هدف حمله با نارنجک يا خمپاره قرار گرفتند.

نيکلا سارکوزی، رييس جمهوری فرانسه، با تسليت مرگ ژيل ژاکيه به خانواده و دوستان او، گفت: اين حادثه مشکلات ژورناليسم را به ما يادآور می شود. خطری که خبرنگاران با آن روبرو هستند و اهميت کارشان در رژيم هايی که چنين هستند و در چنين شرايطی، انسان هايی که آنقدر شجاعت دارند که واقعيت آنچه را که روی می دهد، بيان کنند.

سخنگوی وزارت امور خارجه فرانسه، سوريه را مسئول امنيت خبرنگاران خواند، و گفت: مقام های سوريه مسئول امنيت تمامی خبرنگاران بين المللی هستند که در خاک آن کشور به سر می برند. و اين مسئوليت آنان است تا کسانی را که در انجام ماموريت خود برای اطلاع رسانی در مورد سرکوب در آن کشور کار می کنند، محافظت کنند.

سخنگوی وزارت امور خارجه فرانسه خواستار رسيدگی به اين حمله و روشن شدن جزئيات آن شد.

ژيل ژاکيه، اولين خبرنگار غربی است که از ده ماه پيش، از زمان آغاز خيزش مردمی سوريه، کشته شده است.

XS
SM
MD
LG