لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۰۳

شاهکار هنری دوره رنسانس به ارزش تقریبی ۶ میلیون دلار در آشپزخانه پیرزن فرانسوی پیدا شد


یک زن نود ساله فرانسوی متوجه شد تابلویی که به دیوار آشپزخانه اش زده بود، یک شاهکار هنری رنسانس است و میلیون ها دلار ارزش دارد.

به نوشته نشریه گاردین، او گمان می کرد این نقاشی با ابعاد ۲۰ در ۲۴ سانتیمتر یک نماد قدیمی مذهبی است و آن را روی دیوار بالای اجاقش زده بود.

به گزارش گاردین، در ماه ژوئن و زمانی که این زن تصمیم گرفت خانه اش را بفروشد افرادی از حراجخانه محله آمدند تا قیمت برخی از وسایل را تخمین بزنند.

مشخص شد این نقاشی اثر چیمابوئه، هنرمند قرن سیزدهم فلورانس است که تا امروز گمان می کردند گم شده است.

قیمت این اثر نخست توسط یک ارزیاب محلی بین ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار یورو تخمین زده شده بود. اما اکنون برآورد می‌شود که ارزش آن بین ۴ تا ۶ میلیون یورو باشد. گفته می شود هر چند این تابلوی نقاشی سال‌ها بالای یک اجاق آویخته شده بود، ولی آسیبی ندیده است.

این نقاشی متعلق به تابلویی بزرگ و چند تکه از سال ۱۲۸۰ است که هشت صحنه از مصائب مسیح را تصویر می کند. دو صحنه دیگر از این نقاشی بزرگ در گالری ملی لندن و کلکسیون «فریک» در نیویورک نگهداری می شوند.

گالری ملی لندن، نقاشی چیمابوئه را نماینده «لحظه ای حیاتی در تاریخ هنر» توصیف کرده است؛ زمانی که نقاشان ایتالیایی در حال کند و کاو روی تصویر کردن فضای سه بعدی در نقاشی بودند.

حدود ۱۰۰ شیء دیگر از این خانه قدیمی به قیمت حدود ۶ هزار یورو فروخته شدند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG