لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۱۵

«جانی هالیدی» الویس پرسلی «ناشناس» فرانسه، درگذشت


هالیدی به هنگام مرگ ۷۴ ساله بود.
هالیدی به هنگام مرگ ۷۴ ساله بود.

«جانی هالیدی» بزرگترین ستاره راک فرانسه روز چهارشنبه درگذشت. ستاره ای که هرچند در فرانسه مشهور بود، اما در جهان و آمریکا چندان شناخته شده نبود.

او بزرگترین و محبوب ترین خواننده و نوازنده فرانسه بود که بیش از پنجاه سال با کنسرت های پرانرژی و پرطرفدار خود، استادیوم های ورزشی وحتی محوطه برج ایفل، این بنای شاخص کشورش را پر از تماشاگر می کرد. هالیدی به هنگام مرگ ۷۴ سال داشت.

«امانوئل ماکرون» رئیس جهوری فرانسه که با «هالیدی» دوستی نزدیکی داشت با انتشار بیانیه ای در تجلیل از او گفت که جان هالیدی بخشی از آمریکا را به کشور ما آورد.»

ماکرون همچنین به هنگام دیدارش از الجزایر در بیانیه دیگری نوشت: «او شکست ناپذیر بود و قهرمان فرانسه است.»

در بیانیه ها گفته نشد که هالیدی در کجا در گذشت اما نیازی نبود؛ مردم خبر شدند و از صبح زود در اطراف خانه او در «مارن – لا کوکت» در غرب پاریس جمع شدند.

هالیدی مدتها بود به سرطان ریه مبتلا بود و به تازگی از اقامت در بیمارستان برگشته بود اما تا اواخر تابستان امثال کنسرت می داد.

عکسی از یکی از کنسرت های «جانی هالیدی» در پاریس در ۱۹۶۷.
عکسی از یکی از کنسرت های «جانی هالیدی» در پاریس در ۱۹۶۷.

او بیش از صدمیلیون صفحه و سی دی فروخت و بیش از ۱۸۰ صفحه ضبط کرد. این هنرمند وقت خود را میان لس آنجلس و پاریس می گذراند و علاقه بسیاری به آمریکا و فرهنگ آن داشت.

این هنرمند بسیار علاقمند و تحت تاًثیر الویس پرسلی بود و بعضی به او «الویس پرسلی» فرانسه می گفتند.

او تجربه هائی هم در سینما کرد و کنسرت هائی هم در آمریکا داد اما کارش به اصطلاح نگرفت.

جانی هالیدی به همان اندازه که در دنیای فرانسه زبان شهرت و محبوبیت داشت، در خارج از آن دنیا، ناشناس بود. برخی او را «مشهورترین خواننده ای که کسی او را نمی شناسد»، لقب داده بودند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG