لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۱۲

میلیاردرهای فرانسوی برای بازسازی کلیسای نوتردام میلیون‌ها دلار خواهند بخشید


«فرانسوا هانری پینو»، میلیاردر فرانسوی از شرکت تولید کالاهای لوکس «کرینگ» و «برنار آرنو» تاجر فرانسوی و صاحب شرکت های «ال وی ام اچ» متعهد شده اند تا ۴۵۰ میلیون دلار برای بازسازی کلیسای نوتردام بپردازند.

فرانسوآ هانری پینو، مدیرعامل شرکت کرینگ است که شرکت مد «گوچی» زیر مجموعه آن است. او و پدرش یک روز پس از آتش سوزی نوتردام گفتند که ۱۰۰ میلیون یورو از شرکت سرمایه گذاری خانوادگی شان «آرتمیس» به نوسازی این کلیسای تاریخی می بخشند.

خانواده «آرنو» صاحب شرکت های «ال وی ام اچ» است که محصولات لوکسی همچون «لوئی ویتون» را به بازار می دهد. ثروت آنها خدود ۹۱.۷ میلیارد دلار تخمین زده می شود. این خانواده ۲۰۰ میلیون یورو به نوتردام خواهد بخشید.

این اقدام میلیاردهای فرانسوی پس از درخواست امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه برای کمک مالی و نوسازی بنای تاریخی ملی فرانسه صورت گرفت.

دوشنبه عصر كليساى جامع نوتردام پاریس دچار آتش سوزی شد که مهار آن تا نیمه شب طول کشید و بخش‌های زیادی از این کلیسای مشهور در آتش سوخت اما به گفته مقام‌های شهرداری پاریس، برج‌ها و ساختمان اصلی بنا سالم ماندند.

کلیسای جامع نوتردام پاریس که قدمتی نزدیک هزار سال دارد، از مهم ترین بناهای فرانسه است و سالانه ۱۳ میلیون بازدید کننده دارد.

در ماههای اخیر این کلیسا تحت مرمت قرار داشت اما در زمان آتش‌سوزی کارگران حضور نداشتند. یکسال پیش ترک برداشتن ساختمان کلیسای نوتردام موجب شد تا کلیسای کاتولیک خواستار مرمت این بنا شود.

در ادامه تلاش ها برای بازسازی، همچنین سازمان خیریه «پاتریمون» برای جمع آوری کمک های مالی دست به کار شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif
XS
SM
MD
LG