لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۲۶

آیا سوریه به زودی با مشکلی جدی در شورای امنیت مواجه خواهد شد؟


صحنه ای از تظاهرات مخالفان در سوریه
صحنه ای از تظاهرات مخالفان در سوریه

وزیر امور خارجه فرانسه روز سه شنبه اعلام کرد که دولت متبوعش خواستار رسیدگی شورای امنیت سازمان ملل به مسئله حمله هواداران بشار اسد رئیس جمهوری سوریه به سفارت خانه های فرانسه و آمریکاست.

گفته می شود حمله روز دوشنبه به سفارت خانه های آمریکا و فرانسه با حمایت دولت سوریه انجام شده و دولت قصد داشته است تا از این طریق نارضایتی خود را از دیدار سفرای آمریکا و فرانسه از شهر حما نشان دهد. از اعتراض های ماه مارس علیه بشار اسد تاکنون صد ها نفر از شهروندان سوری کشته شده اند.

برنار والِرو، سخنگوی وزارت امور خارجه فرانسه سه شنبه به خبرنگاران گفت «ما امیدواریم شورای امنیت در مورد حمله به سفارت خانه های فرانسه و آمریکا ابراز نظر کند. وی تاکید کرد نقض حقوق بین الملل و کنوانسیون وین در مورد روابط دیپلماتیک رویدادهای خطرناکی هستند».

ساعاتی پیش از آن، آلن ژوپه وزیر امور خارجه فرانسه گفته بود که ما در حال گفتگو با سازمان ملل متحد هستیم تا زمینه رسیدگی این مسئله در شورای امنیت را بررسی کنیم. وزیر امور خارجه فرانسه همچنین گفت که دولت متبوعش مجدداً از مقام های مسؤول سوریه خواسته است به وظیفه خود در قبال این حادثه عمل کنند زیرا دولت ها موظف هستند ایمنی سفارت خانه ها و نمایندگان آن را در خاک خود تاًمین کنند.

شرایط موجود در شورای امنیت سازمان ملل متحد در ارتباط با سوریه بسیار پیچده است. طرحی که از سوی کشورهای اروپایی آماده شده و در آن خشونت های قدرت موجود در سوریه علیه تظاهر کنندگان آورده شده هفته هاست که از رسیدگی به آن توسط چین و روسیه – دو کشور از کشورهایی که در شورای امنیت صاحب حق وتو هستند - جلوگیری شده است.

پیش از این فرانسوا فیُون نخست وزیر فرانسه گفته بود ما تلاش می کنیم تا روسیه را متقاعد کنیم که این قابل قبول نیست که شورای امنیت آن چه را که در سوریه می گذرد، نادیده گیرد.

قرار است روز چهارشنبه پرزیدنت اوباما با سرگی لاورف وزیر امور خارجه روسیه در کاخ سفید ملاقات و گفتگو کند و به نظر می رسد مسئله سوریه در صدر این مذاکرات قرار خواهد داشت.

فرانسه نزدیک ترین متحد اروپایی آمریکاست و دو کشور مدت هاست در بسیاری از مواضع بین المللی از جمله ایران، افغانستان، لیبی و تونس موضع مشترکی اتخاذ کرده و خط مشی سیاسی مشترکی را دنبال می کنند.

منابع مورد استفاده:

آژانس خبری فرانسه

روزنامه فیگارو چاپ پاریس

دفتر مطبوعاتی کاخ سفید

XS
SM
MD
LG