لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۱ ایران ۱۵:۴۶

گزارش: مدافعان حقوق بشر را هرچه سریعتر از زندانهای ایران آزاد سازید


گزارش: مدافعان حقوق بشر را هرچه سریعتر از زندانهای ایران آزاد سازید

برنامه نظارت بر حمایت مدافعان حقوق بشر، به عنوان برنامه ای مشترک از فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر و سازمان جهانی مبارزه با شکنجه در نامه ای سرگشاده به محمود احمدی نژاد، رئیس دولت جمهوری اسلامی، خواستار آزادی سریع و بدون قید وشرط مدافعان حقوق بشرزندانی در ایران شده است.

برنامه نظارت بر حمایت مدافعان حقوق بشر در این نامه نسبت به وضعیت نامعلوم خانمها بهاره هدایت، شیوا نظرآهاری، منصوره شجاعی، سمیه رشیدی، مریم ضیاء، مهسا حکمت و پریسا کاکایی که در طول دو ماه گذشته بازداشت و در زندان بسر میبرند به شدت ابراز نگرانی کرده است. همه این افراد از اعضای کمپین یک میلیون امضاء هستند که هدف آن جمع آوری امضاء از مردم ایران برای تغییر قوانین تبعیض آمیز علیه زنان درکشور است.

همچنین دراین نامه سرگشاده و مشترک که روز چهارشنبه ۳۰ دی ماه انتشار یافته، فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر و سازمان جهانی مبارزه با شکنجه بازداشتهای خودسرانه و غیرقانونی دهها تن از مدافعان حقوق بشر، روزنامه نگاران وفعالان جامعه مدنی، از جمله مادران صلح بویژه پس از برگزاری تظاهرات روز عاشورا محکوم کرده اند. از جمله افرادی که از آنها نام برده شده عمادالدین باقی روزنامه نگار و بنیان گذار انجمن دفاع از حقوق زندانیان و ماشاالله شمس الواعظین سخنگوی انجمن حمایت ازآزادی مطبوعات است.

ضمنا برنامه نظارت بر حمایت مدافعان حقوق بشر نسبت به وضعیت روزنامه نگاران زندانی که بعد از تظاهرات اعتراض آمیز مردم ایران در روز عاشورا بازداشت و زندانی شده اند ابراز نگرانی کرده است. اسامی تعدادی از آنها عبارت است از: علیرضا بهشتی مدیرسایت ''کلمه''، مصطفی ایزدی، مرتضی کاضمیان، نسرین وزیری و کیوان مهرگان.

دراین نامه همچنین به بازداشت خودسرانه خانم ها مهین فهمیی و زهره تنکابنی از اعضای گروه مادران صلح، مهدی عربشاهی عضو ''دفتر تحکیم ادوار'' و حشمت الله طبرزدی از فعالین دانشجویی نیز اشاره شده است.

مقامات فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر و سازمان جهانی مبارزه با شکنجه هر چند از آزادی خانم آتیه یوسفی از اعضای کمپین جمع آوری یک میلیون امضاء، خانم نوشین عبادی از اساتید دانشگاه آزاد تهران و آقای حسن رسولی معاون اجرایی بنیاد فرهنگی باران استقبال کرده اند اما از اینکه خانم ها عبادی و یوسفی کماکان تحت پپگرد قانونی مقامات قضایی قرارخواهند گرفت ابراز انزجارمی کنند. آقای مرتضی حاجی مدیرکل بنیاد باران و از نزدیکان محمد خاتمی رئیس جمهور پیشین هنوز درزندان بسرمی برد.

در همین رابطه این دو نهاد بین المللی خواستار خاتمه آنچه که آنرا ''آزار قضایی'' حکومت جمهوری اسلامی علیه این افراد دانسته شده است.

مقامات این دونهاد مدافع حقوق بشر درنامه خود خطاب به آقای احمدی نژاد به وی یادآوری کرده اند که بر اساس مفاد اعلامیه مدافعان حقوق بشر و تعهدات دولت جمهوری اسلامی در رابطه با محترم شمردن موازین بین المللی حقوق بشر، مقامات حکومت می بایست به آزار وسرکوب مدافعان حقوق بشر در ایران خاتمه دهند و کلیه آنها را بدون هیچ قید و شرطی و دراسرع وقت آزاد کنند.

XS
SM
MD
LG