لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۱۸

تبدیل خانه فردريک داگلاس، از رهبران ضد برده داری آمریکا به موزه


تبدیل خانه فردريک داگلاس، از رهبران ضد برده داری آمریکا به موزه
تبدیل خانه فردريک داگلاس، از رهبران ضد برده داری آمریکا به موزه

فوريه در ايالات متحده آمريکا ماه سياه پوستان آمريکا محسوب می شود. در اين ماه رويدادهايی که تاريخ آمريکاييان آفريقايی تبار در اين قاره بزرگ را شکل داده مورد تامل قرار گرفته و از دستآوردهای اين قومیت آمریکایی نيز تقدير ميشود.

در اين راستا شماری از محله ها در سراسر آمريکا تورهای گردشگری ترتيب داده اند که تاريخ گذشته سياه پوستان اين کشور را به علاقه مندان معرفی می کند.

فردريک داگلاس يکی از رهبران سياه پوستان آمريکايی که برای لغو برده داری مبارزه ميکرد خانه ای را پس از پايان عصر برده داری در آمريکا در سال ۱۸۶۵ ميلادی خريداری کرده بود. افرادی که از اين محل ديدن می کنند فرصت آنرا خواهند داشت تا با شخصيت و تاريخ مبارزاتی داگلاس بيشتر آشنا شوند.

بسياری از کسانی که در جستجوی آگاهی يافتن از بخشی از تاريخ سياه پوستان آمريکا هستند از اين خانه ديدن می کنند.مثلاً به گردشگران توضيح داده می شود که خانواده داگلاس، يک ابزار فلزی در اين خانه را برای کارهای مختلف، از جمله برای چين دادن به لباس خانمها استفاده ميکردند.

کمال مک کلارن، رنجر پارک ملی، می گويد: «دوره انتقال از بردگی به آزادی و کسب چنين موقعيتی توسط داگلاس روحيه و اميد مردم را افزايش ميدهد. اين موفقيت نشانگر اراده ای است که انسان را از هيچ چيز به همه چيز ميرساند.»

نام اين منزل سيدر هيل است. داگلاس اين خانه را در محله ای خريداری کرد که زمانی فقط سفيد پوستان آمريکايی حق سکونت در آن را داشتند. بسياری فردريک داگلاس را پدر اصلی جنبش آزادی های مدنی آمريکا ميدانند. داگلاس به همراه خانواده اش از سال ۱۸۷۷ تا ۱۸۹۵ميلادی در اين منزل سکونت داشتند.

ديدار کنندگان ميتوانند در اين محل با روش زندگی و مبارزات ضدبرده داری فردريک داگلاس در اوايل قرن نوزدهم و فعاليت های بعدی وی در دفاع از حقوق زنان بيشتر آشنا بشوند.

کمال مک کلارن می گويد: «اگر در مورد شخصيت داگلاس آگاهی داشته باشيد حتما شنيده ايد که صدای او بسيار شبيه صدای دانيل وبستِر يکی از سخنرانان توانای قرن نوزدهم بوده است.»

توماس فِنسکی تاريخ شناسی است که شماری از دوستان خود را برای ديدار از خانه داگلاس به واشنگتن آورده است. او ميگويد در دهه ۷۰ شمار ديدار کنندگان از اين محل به علت شرايط نامطلوب آن کاهش يافت اما اکنون اين خانه مرمت شده و يکی از ميراث های فرهنگی آمريکا محسوب ميشود. اقای فينسکی می گويد: «فردريک داگلاس يکی از بنيانگذاران بسيار مهم جنبش آزادی های مدنی در آمريکا بود. او با پرزيدنت لينکلن گفتگو هايی داشته است و به وی در مورد مسائل گوناگون مشاوره ميداده است. برای حفظ خاطرات چنين مردی نگهداری از اين منزل لازم است.

از سال ۲۰۰۶ تا کنون بيش از ۶۰ هزار نفر از اين محل تاريخی ديدن کرده اند.

سارا وارد يکی از ديدارکنندگان اين خانه تاريخی می گويد: «شنيده ام که داگلاس از برده داری گريخت و با سختی فراوان خواندن و نوشتن را ياد گرفت و به انسانی فرهيخته و موفق تبديل شد.»

بخش خدمات پارک ملی در واشنگتن مديريت و سرپرستی اداره منزل تاريخی فردريک داگلاس را بر عهده دارد.

XS
SM
MD
LG