لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۳۸

تبعات انتخاب فرانسوا اولاند در بازارهای مالی جهان


نتايج انتخابات فرانسه و يونان و نگرانی از سياست مقابله با برنامه های صرفه جويی، و بطور کلی ترديد در مورد توانمندی اتحاديه اروپا در مقابله با بحران بدهی روز دوشنبه بازتابی نگران کننده در بازارهای بورس سهام، کالا و ارز جهان داشت.

رأی دهندگان فرانسوی «فرانسوآ اولاند» را بعنوان رييس جمهور جديد خود برگزيدند که متعهد شده است با برنامه صرفه جويی و تعادل بودجه مبارزه کند.

در يونان نيز رأی دهندگان، دو حزب عمده اين کشور را به دليل حمايت از برنامه صرفه جويی مجازات کرده به احزاب کوچکتر رأی دادند، که اکثراً مخالف برنامه صرفه جويی هستند. و اين در حاليست که نرخ بيکاری در حوزه يورو به بالاترين سطح تاريخی خود پس از تشکيل اتحاديه اروپا رسيده، و اکثر کشورهای بدهی زده عضو اتحاديه اروپا به رکود اقتصادی دچار شده اند.

نتايج انتخابات در فرانسه نشانگر بارزی از مقابله با برنامه صرف جويی و تعادل بودجه کشورهای عضو اتحاديه اروپاست که آشکارا منشور اتحاديه اروپا را نقض ميکند.

نتايج انتخابات فرانسه و يونان و ترديد در مورد توانمندی اتحاديه اروپا در مقابله با بحران بدهی روز دوشنبه بازتابی منفی و نگران کننده در بازارهای بورس سهام، کالا و ارز جهان داشت.

بازارهای بورس آسيا روز دوشنبه کار خود را با کاهش قيمت سهام پايان دادند. بازارهای بورس اروپا نيز شاهد کاهش قيمت شاخص های عمده سهام بودند. در فرانسه قيمت شاخص سهام پاريس يک درصد کاهش يافت و بر سود اوراق قرضه دهساله اين کشور افزود شد. در بازار بورس سهام يونان قيمت سهام ۷ درصد تنزل کرد. بازارهای بورس آمريکا روز دوشنبه کار خود را با کاهش قيمت سهام آغاز کردند.

در بازار نفت لندن قيمت نفت برنت دريای شمال ۴۰ سنت افت کرد و هر بشکه به قيمت ۱۱۲ دلار و ۷۶ سنت دادوستد شد. در بازار نفت نيويورک قيمت نفت ۷۵ سنت پائين رفت و هر بشکه به قيمت ۹۷ دلار و ۷۴ سنت خريدوفروش شد.

در بازار فلزات قيمتی قيمت طلا ۵ دلار ۶۰ سنت تنزل کرد و هر اونس به قيمت هزار و ۶۳۹ دلار و ۶۰ سنت دادوستد شد. روز دوشنبه در بازارهای ارزی جهان قيمت يورو نيز در مقابل دلار آمريکا برای ششمين روز متوالی کاهش يافت و به پائين ترين سطح خود در سه ماه گذشته رسيد.

روز دوشنبه هر يورو به قيمت يک دلار و ۲۹ سنت بفروش رفت.

XS
SM
MD
LG