لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۱۳

پس از یک سال کشمکش، سرانجام بقایای پیکر فرانسیسکو فرانکو، دیکتاتور پیشین اسپانیا، به آرامگاه جدید منتقل شد


بستگان فرانسیسکو فرانکو، در مراسم انتقال پیکر او حضور داشتند
بستگان فرانسیسکو فرانکو، در مراسم انتقال پیکر او حضور داشتند

دولت اسپانیا بقایای پیکر ژنرال فرانسیسکو فرانکو، دیکتاتور پیشین این کشور، را از زیرزمین بنای یادبودی که او پس از پیروزی در جنگ داخلی کشورش ساخت، بیرون آورد تا آن را به آرامگاه محل خاکسپاری همسرش، منتقل کند.

در این بنای یادبود موسوم به «دره شهدا» هزاران نفر از کشته شدگان جنگ داخلی اسپانیا و تعدادی از چهره های بانفوذ دوران دیکتاتوری فرانکو دفن شده اند.

این تصمیم جنجالی برای انتقال جسد فرانکو دو هفته پیش از انتخابات عمومی اسپانیا عملی شد.

بقایای پیکر فرانکو در تابوتی که او در سال ۱۹۷۵ در آن دفن شد به آرامگاهی در نزدیکی مادرید و کنار کاخ «پاردو» (El Pardo)، که اقامتگاه او در دوران حکومتش بود، انتقال یافت.

انتقال بقایای پیکر دیکتاتور پیشین اسپانیا پس از یک سال دعوای حقوقی میان دولت سوسیالیست نخست وزیر «پدرو سانچز» و بستگان فرانکو که با این انتقال مخالف بودند صورت می گیرد.

دولت اسپانیا هزینه این انتقال را ۷۰ هزار دلار برآورد کرده است؛ ولی پابلو کاسادو، رهبر حزب مخالف دولت اسپانیا، ماه گذشته گفت که حتی نباید یک سنت هم برای این جابجایی هزینه شود.

آقای کاسادو گفت: «من بیشتر نگران دیکتاتورهای در قید حیات هستم تا آنها که از دنیا رفته اند. من دلم می خواهد در مورد اسپانیای فرزندانم صحبت کنم، نه اسپانیای اجدادم.»

به گزارش رسانه های اسپانیا، به وابستگان فرانکو اجازه داده نشد تا هنگام دفن او در مکان جدید، پرچم اسپانیا را روی تابوت او بیاندازند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG