لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۳۱

مناظره کانديداهای انتخابات مقدماتی حزب سوسياليست فرانسه


مناظره کانديداهای انتخابات مقدماتی حزب سوسياليست فرانسه
مناظره کانديداهای انتخابات مقدماتی حزب سوسياليست فرانسه

انتخابات مقدماتی حزب سوسياليست فرانسه شنبه آينده برگزار خواهد شد. در اين انتخابات مارتين اوبری و فرانسوا هولاند با هم رقابت خواهند کرد تا سرنوشت نامزد رياست جمهوری حزب سوسياليست مشخص شود.

انتخابات رياست جمهوری فرانسه در ماه آوريل سال آينده برگزار خواهد شد.

مارتين اوبری و فرانسوا هولاند با پيشی گرفتن از رقبای خود، اکنون در مقابل هم قرار گرفته اند. پيروز اين ميدان، نامزد رياست جمهوری حزب سوسياليت فرانسه خواهد بود.

حزب سوسياليست فرانسه، بزرگترين حزب چپ ميانه رو در آن کشور است و نامزد اين حزب، رقيب اصلی نيکولا سارکوزی در انتخابات رياست جمهوری فرانسه، خواهد بود.

مارتين اوبری، که اولين دبيرکل زن حزب سوسياليت فرانسه است، از لزوم توجه به «چپ سرسخت» سخن می گويد - دولتی که در اعمال سياست های چپگرايانه کوتاه نيايد. به گفته مارتين اوبری: چپ سرسخت بانک ها را به زانو در می آورد در ضمن شجاعت خواهد داشت تا پرچمدار تحولات زيست محيطی باشد و به استفاده از انرژی اتمی پايان دهد. چپ سرسخت در پی تحقق عدالت برای همه خواهد بود و به طور خاص توجه به مستمری بازنشتگان، درآمدها و تسهيلات برای جوانان.

اما در مناظره انتخاباتی دو سياستمدار حزب سوسياليست فرانسه در روز چهارشنبه، فرانسوا هولاند لحنی محتاطانه تر داشت. اين سياستمدار ۵۷ ساله به لزوم توجه به مطالبات گروه های مختلف پرداخت و گفت: راستش را بخواهيد من خواهان چپ سرسخت نيستم. پس از پنج سال رياست جمهوری بيرحمانه سارکوزی، کشور نيازمند توجه به مطالبات و نيز همدلی است. البته من يک چپ ضعيف هم نمی خواهم. با توجه به ادامه بحران در کشور، ما چپی مستحکم می خواهيم.

در مرحله اول انتخابات مقدماتی حزب سوسياليست، هولاند ٣۹ درصد و اوبری ٣١ درصد از آراء را از آن خود کردند. انتخابات شنبه آينده نامزد نهايی حزب سوسياليست را تعيين خواهد کرد.

در سال ٢٠٠۷، نيکولا سارکوزی، با شکست دادن نامزد حزب سوسياليست به مقام رييس جمهوری فرانسه رسيد. نظرسنجی ها هم اکنون حاکی از کاهش شديد محبوبيت سارکوزی است.

XS
SM
MD
LG