لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۱۰

فشار بر مهاجران غيرقانونی در فرانسه تشديد می شود


در فرانسه اخراج افرادی که از ديدگاه دولت مهاجران غيرقانونی شناخته ميشوند همچنان ادامه دارد.

يک تالار ورزشی در شهرک شوآزی لروآ در نزديکی شهر پاريس به روال معمول پذيرای رقابتهای بسکتبال و تنيس است اما به تازگی فضای اين تالار طنين افکن صداهای بيش از ۷۰ فرد رومانيايی شده است که بعنوان بخشی از سرکوب دولت پرزيدنت نيکولا سارکوزی در مورد پناهندگان غيرقانونی در اين مکان قرار داده شده اند. آينده اين ۵۰ بزرگسال و ۲۳ کودک همراهشان نامعلوم مينمايد. سر بر کف زمين ميگذارند تا بخوابند و تعلقات دنيوی شان گرداگرد آنان پراکنده شده است. اين آواره های رومانيايی ميگويند که پليس فرانسه اردوگاه موقت آنان را تعطيل کرد و سپس آنان را به اين تالار ورزشی منتقل کرد. پاره ای ميگويند سالها ست که در فرانسه زندگانی را سپری ميکنند و فرزندان آنها در خاک اين کشور چشم به جهان گشوده اند ولی با اينحال، دستور خروج از فرانسه و نيز هر يک پولی معادل ۳۰۰ يورو و يک بليط هواپيمای يکسره بسوی رومانی دريافت داشته اند.

رسانه های فرانسه در اين ميان گزارش داده اند که در ميان کل افرادی که در نقاط گوناگون دستور اخراج شان صادر شده ۷۹ تن پذيرفته اند که داوطلبانه امروز، نوزدهم ماه اوت، از فرانسه خارج شوند. انتظار ميرود حدود ۷۰۰ نفر ديگر نيز طی هفته های پيش رو اينچنين اقدام کنند.

با اينحال، يکی از آوارگان در تالار ورزشی ميگويد «اگر پليس مجبورمان کند کشور را ترک کنيم شايد ۲ يا ۳ روز بيرون بمانيم، شايد هم يک هفته ولی به محض اينکه پولی دست و پا کنم به فرانسه برخواهم گشت. من ميخواهم بخاطر فرزندانم به اينجا برگردم. اينجا ميتوانم به آنها غذا بدهم.»

اين آواره رومانيايی ميافزايد که در رومانی اگر انسان بی جا و مکان باشد و درخواست يک ليوان آب بکند به داد او نميرسند. ولی در فرانسه حتی مغازه دارانی هستند که به آوارگان غذای رايگان ميدهند.

سارکوزی، رييس جمهوری فرانسه، در ماه ژوئيه دستور برچيدن ۳۰۰ اردوگاه محل اقامت پناهجويان غيرقانونی را در سرتاسر کشور صادر کرد. در اين ميان، وزير امور خارجه رومانی نيز ضمن ابراز نگرانی کشورش از خطر تحريکهای مردمی در رومانی در پيامد اخراج آنها از فرانسه، سخن بميان آورده است.

XS
SM
MD
LG