لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۰۲

مقام بلندپایه حماس اقدام فرانسه در بستن شبکۀ الاقصا را محکوم کرد


مقام بلندپایه حماس اقدام فرانسه در بستن شبکۀ الاقصا را محکوم کرد
مقام بلندپایه حماس اقدام فرانسه در بستن شبکۀ الاقصا را محکوم کرد

تلویزیون الاقصا زیر نظر سازمان اسلامگرای حماس اداره می شود. حماس کنترل نوار غزه را دردست دارد و به رغم درخواست های مکرر غرب، حاضر به شناسائی اسرايیل نشده و خشونت را محکوم نمی کند.

سامی ابو زهیر مقام بلندپایه حماس اقدام دولت فرانسه در بستن شبکه الاقصا را محکوم کرد و گفت «این اقدامی غیر قانونی و غیر اخلاقی است. ما بر این درخواست خود پافشار ی می کنیم تا دولت فرانسه تصمیم جاری را لغو کند. این اقدامِ خلافِ قانون، و درعین حال ناموجه، نشان می دهد که فرانسه یکجانبه عمل می کند و در کشمکش اسرايیل و اعراب و اشغال سرزمینها ی عربی توسط اسرايیل بیطرف نیست.»

سامی ابو زهیر می گوید حماس با استفاده از ماهواره های دیگر به پخش برنامه های تلویزیونی خود ادامه خواهد داد و برای گسترش برنامه های خود دنبال گزینه های دیگر خواهد رفت.

در فروردین ماه گذشته وزارت خزانه داری آمریکا اعلام کرد شبکۀ تلویزیونی الاقصا و نیز بانک ملی اسلامیِ متعلق به حماس را تحریم می کند چون حماس در فهرست گروههای تروریستی است که آمریکا و اتحادیه اروپا تهیه کرده اند.

سازمانِ تنظیمِ مقررات رسانه ایِ فرانسه یک سازمان مستقل است که ازآزادی برنامه های رسانه ایِ دیداری و شنیداری پشتیبانی می کند. این سازمان دو هفته پیش اعلام کرد از یوتل ست- ماهواره اتحادیه اروپا- خواهد خواست الاقصا را ببندد زیرا این تلویزیون برنامه های مشوق خشونت را پخش می کند و برنامه های آن به نفرت های نژادی، دینی و قومی دامن می زند. این سازمان، الاقصا را متهم می کند که به رغم تذکر ها ی مکرر، قانون را زیر پا می گذارد.

شبکه الاقصا نیز اقدام سازمان رسانه ایِ فرانسه را محکوم کرد و اعلام کرد که این تصمیم با مقررات حاکم برماهواره ها، مغايرت دارد.

در غزه مقام های حماس و کارکنان الاقصا و طرفداران آنها درمقابل مرکز فرهنگی فرانسه در شهر غزه گرد آمدند و به اقدام سازمان رسانه ایِ فرانسه اعتراض کردند. آنان پارچه نوشت هايی در دست داشتند که بر آنها نوشته شده بود «آیا درخواست کنندگان آزادی سرزمین و مردم خود تروریست هستند؟» و «به آزادی جهان و رسانه ها پاسخ آری بدهیم.»

از آنجا که برنامه های شبکۀ الاقصا، از ماهوارۀ عرب ست متعلق به اتحادیه عرب و مستقر در ریاض پایتخت عربستان سعودی نیز پخش می شود، مردم جنوبِ اروپا هنوز می توانند برنامه های آنرا مشاهده کنند.

XS
SM
MD
LG