لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۴۸

فرانسوا اولاند در انتخابات مقدماتی حزب سوسياليست فرانسه پيروز شد


فرانسوا اولاند در انتخابات مقدماتی حزب سوسياليست فرانسه پيروز شد
فرانسوا اولاند در انتخابات مقدماتی حزب سوسياليست فرانسه پيروز شد

فرانسوا اولاند با اختصاص بيش از دو سوم آرای موافق اعضای حزب سوسياليست فرانسه روز يکشنبه توانست در مقابل رقيب خود، مارتين اوبری به پيروزی برسد. آقای اولاند که با اين پيروزی به نمايندگی از سوی حزب سوسياليست فرانسه در انتخابات رياست جمهوری سال آينده در مقابل نيکلا سارکوزی قرار خواهد گرفت، قصد دارد پس از ۱۷ سال درهای کاخ اليزه را به روی سوسياليستها بگشايد.

فرانسوا اولاند نامزد منتخب چپ گرايان فرانسه در انتخابات رياست جمهوری آينده اين کشور پس از پيروزی در انتخابات درون حزبی سوسياليستها گفت: من با کمال افتخار اين مسئوليت را به عهده می گيرم. اين پيروزی باعث خواهد شد که من با اعتماد به نفس و قدرت بيشتری خودم را برای نبرد بزرگ انتخابات رياست جمهوری آماده کنم.

نتيجه نظرسنجی های عمومی نشان می دهد، فرانسويان واجد شرايط رأی دادن، اکنون ديگر آمادگی آن را دارند، که به جای سارکوزی چپها را در کاخ اليزه ببينند.

در صورت پيروزی چپ گرايان در انتخابات ماه آوريل، از زمان رياست جمهوری فرانسوا ميتران، رييس جمهوری چپ گرای فرانسه در سال ۱۹۸۸ تا کنون اين نخستين بارخواهد بود که کفه ترازو بار ديگر به نفع چپها در فرانسه پايين خواهد رفت.

پيش از اين چپ گرايان فرانسه برای پيروزی در انتخابات رياست جمهوری روی دومينيک استراس کان، رييس پيشين صندوق بين المللی پول، حساب می کردند، اما پرونده جنجالی تجاوز جنسی و دستگيری او در نيويورک باعث شد تا آنها به فکر نامزد ديگری بيفتند.

جايگزينی سهل و آسان اولاند و اوبری، به عنوان آلترناتيوهای محبوب به جای کان به روشنی نشان می دهد که بسياری از رأی دهندگان فرانسه از سارکوزی و سياستهای او به تنگ آمده اند.

اولاند بر خلاف خانم اوبری، وزير کار سابق فرانسه، طراح برنامه ۳۵ ساعت کار در هفته است و دختر ژاک دِلور، رييس پيشين کميسيون اروپا، تا کنون هرگز پست دولتی نداشته است.

آقای اولاند در مقابل مقر حزب سوسياليست در پاريس خطاب به هواداران حزب گفت: خيلی دير است، شما گرسنه ايد، از همه بيشتر گرسنه پيروزی هستيد. در انتخابات مه ۲۰۱۲ پيروزی با ماست.

اما بقيه سخنرانی اولاند در صدای فريادهای حاضران که شعار می دادند «رييس جمهور فرانسوا» به سختی به گوش می رسيد.

XS
SM
MD
LG