لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۲ مرداد ۱۴۰۱ ایران ۱۲:۴۸

تبعات احتمالی تصويب لايحه ممنوعيت پوشش برقع در فرانسه


تبعات احتمالی تصويب لايحه ممنوعيت پوشش برقع در فرانسه

به گزارش وزارت کشور فرانسه در حال حاضر ۱۹۰۰ نفر از ۶ ميليون جمعيت مسلمان در آن کشور برقع می پوشند که دو سوم آنها تبعه فرانسه اند

لايحه ممنوعيت پوشش برقع در فرانسه اگر به قانون تبديل شود، شمار اندکی از زنان مسلمان را که برپايه اعتقادات دينی چهره شان را در زير برقع پنهان می کنند از ورود به اماکن عمومی و از انجام بعضی از کارهای اداری نظير درخواست گواهينامه و تقاضای گذرنامه محروم خواهد کرد.

گرچه لايحه مذکور، پستخانه ها و استفاده از وسايل نقليه عمومی را در بر نمی گيرد.

اين اقدام پارلمان فرانسه که برپايه مطالعات شش ماهه کميسيون ويژه موسوم به برقع انجام گرفته، تنها يکی از رشته تدابيری است که بمنظور منصرف کردن زنان مسلمان مقيم فرانسه از پوشيدن برقع، در گزارش کميسيون مطرح شده است.

تغيير قوانين مهاجرت فرانسه به گونه ای که زنان برقع پوش را از ورود به کشور و درخواست تبعيت فرانسه محروم ميکند از آن جمله است.

رئيس کميسيون برقع پارلمان فرانسه در جلسه طرح لايحه گفت اين زنان از کره ديگری نيستند. آنها همسايگان ما هستند و ما نمی خواهيم آنها در خود رها و در پوشش شان زندانی شوند. ما آن ها را به افراط گرايان نخواهيم سپرد.

منتقدان منع پوشش برقع در فرانسه آن را مغاير با حقوق مذهبی افراد خوانده و معتقدند چنين اقدامی فقط به انزوای اين گروه از زنان دامن می زند.

فرانسه بزرگترين جمعيت مسلمان اروپا را داراست.

به گزارش وزارت کشور فرانسه در حال حاضر ۱۹۰۰ نفر از ۶ ميليون جمعيت مسلمان در آن کشور برقع می پوشند که دو سوم آنها تبعه فرانسه اند.

يک زن برقع پوش در واکنش به ممنوعيت احتمالی پوشش برقع در اماکن عمومی به خبرگزاری فرانسه گفت رضايت خدا مهمترين چيزهاست. نگاه چپ چپ ديگران برای ما مهم نيست. آنها که در روز قيامت با ما نيستند.

XS
SM
MD
LG