لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۴۳

فرانسه «مامور اطلاعاتی ایران» که تحت پوشش دیپلماتیک فعالیت می کرد را اخراج کرد


دیپلمات ها و منابع امنیتی می گویند فرانسه یک دیپلمات ایرانی را که به توطئه برای حمله به یک نشست «شورای ملی مقاومت» در حومه پاریس متهم شده است، از این کشور اخراج کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، وزیر خارجه فرانسه اوایل ماه جاری میلادی (۲ اکتبر) گفته بود هیچ شکی وجود ندارد که وزارت اطلاعات ایران پشت ماجرای توطئه علیه نشست این گروه بوده است.

فرانسه بعدا دارایی های وزارت اطلاعات ایران و همچنین دو شهروند ایرانی را مسدود کرد.

حدود یک ماه پیش، فرانسه اقدامات خود علیه تهران را شدت بخشید و اعلام کرد یک دیپلمات ایرانی مقیم پاریس را اخراج می کند.

دو منبع مختلف به رویترز گفتند فردی که اخراج می شود یک مامور اطلاعاتی است که تحت پوشش دیپلماتیک فعالیت می کند.

رویترز می گوید یک سخنگوی سفارت ایران به اخراج دیپلمات ایرانی واکنشی نشان نداد. ایران پیشتر گفته است که با تلاش برای بمب گذاری در نشست «شورای ملی مقاومت» ارتباطی ندارد. یک مقام ایرانی که نخواست نامش منتشر شود هرگونه اخراج دیپلمات ایرانی را رد کرد.

دفتر امانوئل ماکرون، ریاست جمهوری فرانسه نیز از پاسخ به پرسش رویترز در این باره خودداری کرد و همه موارد را به وزارت خارجه این کشور ارجاع داد.

فرانسه یکی از حامیان حفظ برجام بوده است و تحولات اخیر رابطه تهران و پاریس را با مشکل مواجه کرده است.

اقدام اولیه فرانسه در مسدود کردن دارایی های ایران حرکتی عمدتا نمادین بود چرا که دپیلمات های ایرانی در فرانسه مستقر نبودند و در این کشور دارایی نیز نداشتند.

پاریس انتصاب سفیر جدید در ایران را به حال تعلیق در آورده است و به گزینه جدید تهران برای اعزام به فرانسه نیز پاسخی نداده است که نشان دهنده اهمیت این موضوع است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG