لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۳۷

نگرانی فرانسه از پیامدهای انتشار کاریکاتور پیامبر اسلام


پس از انتشار کاریکاتورهایی درباره پیامبر اسلام در یک نشریه طنز فرانسوی، دولت فرانسه گفت روز جمعه سفارتخانه ها، کنسولگری ها، مراکز فرهنگی و مدارس فرانسوی را در بیست کشور تعطیل می کند.

در حالی که دولت فرانسه و رهبران مذهبی در برخی از کشورها، مسلمانان را به خویشتنداری فرا می خوانند، وزیر امور خارجه فرانسه روز چهارشنبه اعلام کرد تدابیر امنیتی در مراکز دیپلماتیک آن کشور افزایش می یابد.

یک هفته نامه طنز فرانسوی به نام «چارلی ابدو» روز چهارشنبه کاریکاتورهایی از پیامبر اسلام منتشر کرد که بعضی از آنها وی را برهنه به تصویر کشیده است. سال گذشته دفاتر این هفته نامه در پاریس در پی انتشار کاریکاتوری از حضرت محمد به آتش کشیده شد.

روز چهارشنبه همچنین ژان مارک ارو، نخست وزیر فرانسه گفت درخواست برگزاری تظاهرات در روز شنبه را که قرار بود در اعتراض به ویدیوی توهین آمیز به پیامبر اسلام صورت بگیرد، رد کرده است.

در همین حال، هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا می گوید با اوجگیری اعتراضات علیه ویدیوی توهین آمیز به پیامبر اسلام، دولت ایالات متحده برای حفظ جان دیپلمات هایش در کشورهای اسلامی اقدامات جدی تری انجام می دهد.

در پی تظاهرات ضدآمریکایی در اندونزی، کنسولگری آمریکا در شهر میدان، موقتاً بسته شد. روز سه شنبه، واشنگتن در اقدامی مشابه، سفارت آن کشور در بانکوک را تعطیل کرده بود. امروز تظاهرات مشابهی در اسلام آباد پایتخت پاکستان، و شهر جلال آباد افغانستان برگزار شد.

خانم کلینتون روز سه شنبه گفت مقامات در حال بررسی وضعیت امنیتی در همه مراکز دیپلماتیک، و اتخاذ تدابیر امنیتی در صورت لزوم هستند. وی همچنین از همکاری دولت لیبی با افرادی خبر داد که در مورد حمله هفته گذشته به کنسولگری این کشور در بنغازی و قتل سفیر آمریکا در آن کشور تحقیق می کنند.

خشم از ویدیوی کوتاهی که با بودجه ای اندک در مورد حضرت محمد ساخته شده ، اعتراضات و تظاهراتی را در برابر سفارتخانه های آمریکا در کشور های اسلامی برانگیخته که در بعضی موارد با خشونت همراه بوده است.
XS
SM
MD
LG