لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۵۹

قاضی فرانسوی خواستار بازدید از گوانتانامو شده است


قاضی فرانسوی خواستار بازدید از گوانتانامو شده است
قاضی فرانسوی خواستار بازدید از گوانتانامو شده است

یک قاضی فرانسوی از آمریکا خواست به او اجازه دهند برای تحقیق در مورد ادعاهای زندانیان پیشین فرانسوی، درمورد اعمال شکنجه بر آنان، از زندان نظامی آمریکا در خلیج گوانتانامو در کوبا بازدید کند.

قاضی سوفی کلمان، روز سه شنبه گفت خواستار مجوز دست یابی به همه اسناد و مدارک مربوط به بازداشت و انتقال سه شهروند فرانسوی شده که در گوانتانامو زندانی بوده اند.

این سه فرانسوی، که نیاز ساسی، مراد بن-شلالی و خالد بن مصطفی نام دارند، در اواخر سال ۲۰۰۱ در مرز افغانستان و پاکستان دستگیر و به گوانتانامو منتقل شدند. این سه تن در سال های ۲۰۰۴ و ۲۰۰۵ به فرانسه فرستاده و سپس آزاد شدند.

سه فرانسوی زندانی پیشین گوانتانامو به قاضی کلمان گفته اند در دوران بازداشت مورد شکنجه و آزار جنسی قرار گرفته اند.

در پی حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ به آمریکا، و آغاز جنگ آمریکا با تروریسم، بازداشتگاه نظامی آمریکا در گوانتانامو به زندانی برای مظنونان تبدیل شد. مدافعان این اقدام آمریکا می گویند این بازداشتگاه برای چنین جنگی لازم بوده است؛ اما منتقدان بر آنند که شایعات مربوط به وجود شکنجه در بازجویی ها سخت برحیثیت آمریکا لطمه زده است.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، چندروز پس از آغاز کار رسمی خود در ژانویه ۲۰۰۹ رسما فرمان تعطیل زندان گوانتانامو را در فاصله زمانی یک سال صادر کرد. اما درپی مخالفت کنگره با انتقال زندانیان به امریکا برای محاکمه در دادگاه های مدنی، این بازداشتگاه همچنان به کار خود ادامه می دهد.

بسیاری از قانون گزاران آمریکایی خواستار محاکمه زندانیان در دادگاه های نظامی هستند تا آنان نتوانند از حقوقی که در دادگاه های مدنی برای متهمان در نظر گرفته شده، برخوردار شوند.

XS
SM
MD
LG