لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۲۶

فرانسه از آمریکا می‌خواهد به مشارکت خود در نبرد با اسلامگرایان در منطقه ساحل آفریقا ادامه دهد


بخش انگلیسی صدای آمریکا - پاریس امیدوار است ایالات متحده حمایت خود از عملیات نظامی فرانسه در غرب آفریقا را متوقف نکند. گروه های مرتبط با القاعده و داعش در حال محکم کردن جای پایشان در آن منطقه هستند.

ژان ایو لو دریان، وزیر خارجه فرانسه، این سخنان را در آستانه دیدار دوشنبه فلورنس پارلی، وزیر دفاع فرانسه، با همتای آمریکایی‌اش برای گفتگو درباره منطقه «ساحل» در جنوب منطقه «صحرا» عنوان کرد.

پنتاگون چندی پیش اعلام کرد پس از دو دهه تمرکز بر عملیات ضد تروریسم صدها نیروی نظامی خود را از آفریقا خارج خواهد کرد تا منابعش را به چالش های ناشی از چین و روسیه اختصاص دهد. با بازبینی وضعیت نیروهای آمریکا در سراسر جهان، کاهش نیروها می تواند ابعاد گسترده‌تری بگیرد.

این امر از آن جا مایه نگرانی فرانسه شده که به کمک های اطلاعاتی و پشتیبانی آمریکا از ۴۵۰۰ نیروی آن کشور در منطقه ساحل تکیه دارد. پس از مرگ ۱۳ سرباز فرانسوی در سقوط یک هلی کوپتر در جریان عملیاتی رزمی در کشور «مالی» در ماه نوامبر فرانسه مصمم تر شد تا از نیروهایش در آن منطقه حمایت کند.

یک مقام ارشد وزارت دفاع فرانسه گفت پاریس معتقد است اکنون زمان افزایش، نه کاهش، فشار بر ستیزه جویان برای پرهیز از «بازسازی داعش در منطقه ساحل» است.

فلورنس پارلی این موضوع را دوشنبه با اسپر و رابرت اوبرایان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، در میان می گذارد.

لو دریان گفت: «امیدوارم آنها در حفظ این شراکت منطقی باشند... و آن حس خوب مستولی شود.»

در حال حاضر ۶ هزار پرسنل نظامی ایالات متحده در آفریقا مستقر هستند.

طی سال گذشته، ستیزه جویان به حملات خود در مالی، بورکینا فاسو، و نیجر شدت بخشیده اند. مقام‌های مسئول می گویند که این نیروها هنوز توان حمله به نیروهای آمریکایی را ندارند.

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح فرانسه با اشاره به این که از دست دادن شنودهای اطلاعاتی آمریکا «بدترین پسرفت» خواهد بود، تاکید کرد که او برای جلوگیری از آن هر چه در توان دارد انجام می‌دهد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG