لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۵۲

درخواست دولت فرانسه برای لغو تابعیت دوگانه محکومان تروریستی


درخواست دولت فرانسه برای لغو تابعیت دوگانه محکومان تروریستی
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:16 0:00

نخست وزیر فرانسه می‌گوید هزار نفر از فرانسه برای پیوستن به پیکارجویان اسلام‌گرا به سوریه و عراق رفته اند و دولت از مجلس خواسته است تا لایحه لغو تابعیت دوگانه محکومان جرائم تروریستی را تصویب کند.

به گفته مانوئل والس بر اساس برآوردهای اطلاعاتی دولت فرانسه، ۱۴۸ نفر از آنها تاکنون کشته شده اند، تقریبا ۶۰۰ نفر از آنها هنوز در همان مناطق هستند، و ۲۵۰ نفر نیز به کشور باز گشته‌اند.

نخست وزیر فرانسه اضافه کرد "همانطور که رئیس جمهوری به اطلاع مجلس رساند، دولت تصمیم گرفته لایحه‌ای را به مجلس تقدیم کند که بر اساس آن، اگر کسی در جرائم تروریستی محکوم شناخته شود، دولت بتواند تابعیت دوگانه او را لغو کند."

نخست وزیر فرانسه اعلام کرد که نیروهای امنیتی موفق شدند هفته گذشته توطئه‌ جهادی‌ها برای انجام عملیاتی در شهر اورلیان در مرکز کشور را خنثی کنند.

به گفته برنار کازنوو در این عملیات دو جوان ۲۰ و ۲۴ ساله بازداشت شدند که تبار آنها از کشورهای توگو و مراکش است، اما بعدا تابعیت فرانسه را گرفتند.

وزیر کشور فرانسه تاکید کرد که این دو از طریق شبکه های اجتماعی با برخی فرانسوی‌هایی که به عراق و سوریه رفته‌اند، در تماس بوده و ماموران امنیتی این تماس‌ها را به دقت زیر نظر داشته‌اند.

به گفته مقام‌های امنیتی فرانسه، از هنگام اعلام وضعیت فوق العاده در سراسر کشور، از ورود ۳۴۰۰ نفر به کشور به دلائل امنیتی جلوگیری به عمل آمده و بر اقدامات حفاظتی در فردوگاه ها و ایستگاه های قطار افزوده شده است.

XS
SM
MD
LG