لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۱۴

قانون گذار فرانسوی: حدود ۱۰۰ پیکارجوی داعش به فرانسه بازگشته اند


یک قانون گذار فرانسوی می گوید حدود ۱۰۰ پیکارجو که همراه با گروه های شورشی در سوریه و عراق جنگیده اند به فرانسه بازگشته اند، و بازداشتن آنها از حملات بالقوه، منابع اطلاعاتی عظیم و اقدامات امنیتی دیگری را ایجاب می کند.

به گزارش رویترز، سباستین پیتراسانتا، قانون گذار سوسیالیست، روز جمعه گفت برخی از کسانی که بازگشته اند زندانی شده اند و دیگران زیر نظر هستند، و افزود شواهدی وجود دارد که نشان می دهد شماری از آنها می توانند به حملاتی دست برنند.

او بانی اصلی یک لایحه ضد تروریسم است که قرار است روز دوشنبه در پارلمان به بحث گذاشته شود . لایحه بر نظارت بر داوطلبان جهادی بالقوه می افزاید، و آمد و شد رزمندگان بازگشتی را محدود می کند، به گونه ای که ممکن است به ضبط گذرنامه ها و اوراق شناسایی آنها منجر شود.

رویترز می گوید هزاران داوطلب غربی برای پیوستن به پیکارجویان اسلامی، به ویژه خلافت اسلامی، به سوریه و عراق سفر کرده اند. این موجب تشدید نگرانی از حملات احتمالی داوطلبانی که باز می گردند در اروپا و آمریکا شده است.

روز پنجشنبه، یک مرد مظنون به استخدام اتباع فرانسوی برای پیوستن به پیکارجویان خلافت اسلامی، به مقامات قضایی در پاریس تحویل داده شد.

به گفته این قانون گذار، این مرد به دلیل فرار از گروه خلافت اسلامی، و پیوستن به جبهه نصرت، مرتبط با القاعده در سوریه، و نگرانی از جان خود، تسلیم شده بود.

XS
SM
MD
LG