لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۴۲

رهبران مخالفان اسد به پاریس می روند


 لورن فابیوس، وزیر امور خارجه فرانسه
لورن فابیوس، وزیر امور خارجه فرانسه
به گفته لورن فابیوس، وزیر امور خارجه فرانسه، رهبران مخالفان در سوریه در این ماه در پاریس جلسه خواهند داشت.

آقای فابیوس، ضمن اعلام این خبر و تقبیح اوضاع در سوریه که وی آن را "وحشتناک" توصیف کرد، گفت روزانه حدود ۱۰۰ نفر در قیامی مردمی علیه بشار اسد رئیس جمهوری سوریه کشته می شوند.

خبرگزاری رویترز اظهارات امروز، یکشنبه ، وزیر امور خارجه فرانسه را نقل کرد که گفته است "وضعیت وحشتناک است و بشار باید هرچه زودتر برود".

آقای فابیوس افزود: "ظرف چند روز آینده، در روز بیست و هشتم ژانویه، جلسه ای از ائتلاف مخالفین در پاریس تشکیل می شود. این ائتلافی است که بیش از ۱۰۰ کشور آن را به رسمیت شناخته اند و رهبری آن را افراد بسیار محترمی برعهده دارند که خواستشان صرفا استقرار دمکراسی در سوریه است".

رهبران مخالفان در سوریه روز شنبه در دومین تلاش خود برای شکل بخشیدن به یک دولت موقت انتقالی، جلسه ای در استانبول ترکیه تشکیل دادند.

توافق در میان گروه موسوم به ائتلاف ملی که در ماه نوامبر شکل گرفت می تواند نگرانی های بین المللی درباره خطر تجزیه سوریه بین گروه های قومی و مذهبی در صورت سرنگونی اسد را برطرف سازد.

متقابلا، عدم توافق می تواند به معنای تفرقه در این ائتلاف تلقی شود، که با حمایت کشورهای غربی و عربی خلیج فارس در قطر شکل گرفته است، و ائتلاف را تضعیف کند.

وزیر امور خارجه فرانسه در مصاحبه با رادیوی اروپای یک گفت در جلسه اواخر ماه جاری در پاریس "حامیان اصلی " ائتلاف مخالفین نیز شرکت خواهند داشت.

فرانسه برای پایان بخشیدن به درگیری های ۲۲ ماهه سوریه، که بنا به تخمین های سازمان ملل متحد حدود ۶۰ هزار نفر در جریان آن کشته شده اند، سخت در تلاش است.

وزیر امور خارجه سوریه روز شنبه ، به فاصله یک هفته پس از آنکه نماینده سازمان ملل متحد در امور مربوط به سوریه گفته بود آقای اسد نباید بخشی از دولت موقت انتقالی باشد، هر گونه بحث را درباره آینده آقای اسد "ناپذیرفتنی" دانست.
XS
SM
MD
LG