لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۴۹

روزهای پر اضطراب فرانسه و نگرانی دولتمردان اروپایی


روزهای پر اضطراب فرانسه و نگرانی دولتمردان اروپایی
روزهای پر اضطراب فرانسه و نگرانی دولتمردان اروپایی

گروههای دانشجویی در فرانسه از سازماندهی اعتصاب و تظاهرات در مقابل ساختمان سنا در روزهای آینده خبر داده اند. این در حالی است که در بندر جنوبی «مارسی»، کارگران پس از دو هفته اعتصاب به سر کار خود بازگشته اند. اما جمعی از اعضای اتحادیه کارگری در جنوب شرق پاریس در برابر چشمان پلیس از حرکت ۵۰ اتوبوس مسافربری درمسیر پایتخت جلوگیری کردند. از سوی دیگر در حالی که ذخیره بنزین به حد بحرانی رسیده است، کارگران پالایشگاه توتال، چهاردهمین روز اعتصاب خود را پشت سرگذاشتند و کار ۹ پالایشگاه همچنان به دلیل اعتصاب کارگران مختل شده است ولی کارگران سه پالایشگاه دوشنبه به بازگشت به سر کارها رأی دادند.

کارگران شهرداری ها نیز در اقدامی مشابه روز سه شنبه -۲۶ اکتبر- با انتشار بیانیه ای افزایش زباله در شهرها را مغایر سلامت و امنیت شهروندان خواندند و رأی به بازگشت به کار دادند. دولت فرانسه با توجه به سن بازنشستگی ۶۵ سال در دیگر کشورهای اروپایی، طرح اصلاحی خود را لازم و منطقی توصیف می کند.

در این میان نیکلا سرکوزی رئیس جمهوری فرانسه در جریان اعتصاب ها قاطعانه بر تصمیم خود مبنی بر اصلاح سیستم بازنشستگی پافشاری کرده و آن را تضمین بازنشستگان نسل های آینده در مقابل افزایش هزینه ها خوانده است. ناظران می گویند پارلمان فرانسه احتمالاً روز چهارشنبه، این لایحه را به رای خواهد گذاشت.

در حالی که آثار کمبود بنزین در تردد خودروها مشهود است، حمل سوخت از چهار پالایشگاه کشور آغاز شده است. ناظران، اعتصاب های اخیر فرانسه را جدی ترین بحران این کشور طی سالهای ذکر کرده اند.

در حالی که بحران اقتصادی جهان هنوز ادامه دارد و اتحادیه اروپا تلاش می کند به عنوان منطقه «یورو» در حد امکان از این بحران در امان بماند و یا با کمک به شهروندان عبور از این مرحله آسان کند، اعتراض های مردم فرانسه، نگرانی دولتمردان اروپایی را برانگیخته است. آنان نگران تکرار حوادثی از این دست در آینده هستند که می تواند تحمل بحران را دشوار سازد.

XS
SM
MD
LG