لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۵۳

ادامه رویارویی دولت فرانسه با اتحادیه های کارگری بر سر اصلاح سیستم مستمری


دولت فرانسه از مصالحه با اتحادیه های کارگری در مجادله بر سر اصلاح سیستم مستمری خودداری می کند، و صحنه را برای اعتصاب ها و اعتراضات گسترده تر آماده می سازد.

فرانسوا فیون، نخست وزیر فرانسه، روز جمعه گفت دولت در مورد برنامه های اصلاحی خود، که حداقل سن بازنشستگی را از ۶۰ سال به ۶۲ سال افزایش خواهد داد، کوتاه نخواهد آمد.

اتحادیه های کارگری گفتند آنها نبرد خود را بار دیگر به خیابان ها خواهند کشاند، و از دوم تا دوازدهم اکتبر حمل و نقل، مسافرت های هوایی و مدارس را در سراسر فرانسه مختل خواهند کرد.

روز پنجشنبه، به گفته پلیس، نزدیک به یک میلیون نفر در سراسر کشور تظاهرات اعتراض آمیزی برپا کردند. برگزار کنندگان ادعا می کنند نزدیک به ۳ میلیون نفر به خیابان ها ریختند - که از تعداد شرکت کنندگان در نخستین دور اعتراضات در ۷ سپتامبر بیشتر بود.

اعتصابات کارگران در روز پنجشنبه موجب بستن شدن مدارس شد و سرویس های راه آهن و حمل و نقل هوایی را به نصف کاهش داد. در پاریس، گزارش می رسد درگیری هایی بین پلیس و معترضین روی داده است.

مجلس نمایندگان پارلمان فرانسه، لایحه اصلاح سیستم مستمری را قبلا تصویب کرده است. قرار است سنا در اوایل اکتبر به آن رای بدهد.

XS
SM
MD
LG