لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۲۳

دولت فرانسه می خواهد لایحه اصلاح سیستم بازنشستگی در سنا به رای گذاشته شود


در لیون ، پلیس ضد شورش روز پنجشنبه با جوانانی که سنگ و اشیای دیگر پرتاب می کردند و اتومبیل ها را واژگون می کردند، به زد و خورد پرداخت
در لیون ، پلیس ضد شورش روز پنجشنبه با جوانانی که سنگ و اشیای دیگر پرتاب می کردند و اتومبیل ها را واژگون می کردند، به زد و خورد پرداخت

دولت فرانسه که با نا آرامی های گسترده بر سر بالا بردن سن بازنشستگی روبرو است، از رییس سنا خواسته است به بحث درباره لایحه پایان دهد و آن را به رای بگذارد.

دولت این درخواست را در حالی عنوان می کند که کارگران و دانش آموزان به اعتراض علیه افزایش سن بازنشستگی از ۶۰ سال به ۶۲ سال و سن دریافت مزایای کامل بازنشستگی از ۶۵ به ۶۷ سال ادامه می دهند.

طرفداران لایحه می خواهند سنا روز جمعه به آن رای بدهد. اما مخالفان با ارائه صدها متمم، که هر کدام رای جداگانه ای را ایجاب می کند، روند بحث ها را کند کرده اند. بر اساس یک روّیه اضطراری که روز پنجشنبه به کار گرفته شد، ماده بحث جداگانه درباره هر متمم کنار گذاشته خواهد شد.

مجلس نمایندگان پارلمان فرانسه لایحه اصلاح سیستم مستمری و بازنشستگی را ماه پیش تصویب کرد، و تحلیلگران پیش بینی می کنند سنا نیز آن را تصویب خواهد کرد.

نیکولا سارکوزی، رییس جمهوری فرانسه، می گوید او برای جلوگیری از ورشکسته شدن سیستم مستمری و بازنشستگی باید اصلاحاتی در آن انجام دهد.

کارگران روز پنجشنبه دور جدیدی از اعتراضات را آغاز کردند، و انبارهای سوخت و مراکز حمل و نقل در شهر های عمده را بستند، در همین حال تظاهرکنندگان برای راه پیمایی به سوی پاریس آماده می شدند.

در لیون، پلیس ضد شورش روز پنجشنبه با جوانانی که سنگ و اشیای دیگر پرتاب می کردند و اتومبیل ها را واژگون می کردند، به زد و خورد پرداخت. در مارسی، پلیس برای باز کردن فرودگاه شهر، پس از آن که صدها کارگر اعتصابی پالایشگاه به آنجا هجوم بردند، وارد عمل شد. سربازان همچنین برای جمع کردن زباله ها از خیابان های شهر، در ساحل مدیترانه، اعزام شدند.

XS
SM
MD
LG