لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۲۸

تغییرات جدید درکابینه دولت فرانسه


سارکوزی رییس جمهوری فرانسه وزیر خارجه جدید را معرفی کرد
سارکوزی رییس جمهوری فرانسه وزیر خارجه جدید را معرفی کرد

نیکلا سارکوزی رییس جمهوری فرانسه یکشنبه ضمن ظاهر شدن در تلویزیون و تنها سه ماه پس از روی کار آمدن کابینه پیشین ، تغییرات در پستهای ارشد دولت آنکشور را اعلام کرد .

این تجدید کابینه پیشاپیش انتخابات ریاست جمهوری فرانسه در سال آینده ودر پی انتقادهای شدید علیه "میشل الیو ماری" وزیر خارجه بر سر ارتباط اوبا رژیم پیشین تونس انجام گرفت که به استعفای او منجر شد .

سارکوزی در سخنرانی یکشنبه خود اشاره ای به الیو ماری نکرد و بسادگی گفت "الن ژوپه" وزیر دفاع پست وزیر خارجه را بعهده می گیرد: " وظیفه من بعنوان رییس جمهوری توضیح مخاطرات آینده و حفاظت فرانسه در حال حاضر است و بهمین علت باتفاق نخست وزیر تغییرات پستها در زمینه اداره دیپلماسی و امنیت را انجام دادیم."

سارکوزی الن ژوپه وزیر خارجه جدید را مردی باتجربه توصیف کرد. ژوپه پیشتر در پست نخست وزیر و وزیر خارجه خدمت کرده است ولی در 2004 بدلیل سؤ استفاده از اموال عمومی به چهارده ماه ممنوعیت از خدمات دولتی محکوم شد.

با بالا گرفتن جنبشهای مدنی در کشورهای عرب ،میشل الیو ماری وزیر خارجه پیشین دچار یک سری لغزشها گردید که به بهای از دست دادن مقامش تمام شد/ که ازجمله رفتن به تعطیلات به تونس در جت شخصی یک تاجر تونسی و پیشنهاد همکاری نیروی امنیتی فرانسه به بن علی دیکتاتورپیشین تونس برای فرونشاندن قیام مردم آنکشور بود.

فرانسوا فیون نخست وزیر فرانسه دوشنبه ضمن توضیح در باره جایگزینی وزیر خارجه ، همچنین در باره اعمال پرواز ممنوع بر فضای لیبی هشدار داد . وی گفت : " نخست آنکه این تصمیمی است که فقط باید توسط شورای امنیت سازمان ملل اتخاذ شود واعمال آن از طریق کشورهای عمده انجام گیرد."

فرانسوا فیون اضافه کرد اینکه آیا ناتو درگیر جنگ داخلی در مدیترانه شود سوالی است که پیشاپیش باید در باره اش تعمق شود.

XS
SM
MD
LG