لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۵۲

دیدار ولیعهد عربستان با امانوئل ماکرون


محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی در پی دیداری که در آمریکا با جرج بوش پدر و پسر روسای جمهوری پیشین این کشور در هیوستون تگزاس داشت، برای ملاقات با امانوئل ماکرون رئیس جمهوری فرانسه، وارد پاریس شد.

در دیدار ولیعهد عربستان سعودی با جرج بوش پدر و پسر، خالد بن سلمان سفیر ریاض در واشنگتن و جیمز بیکر وزیر خارجه پیشین آمریکا نیز حضور داشتند.

ولیعهد عربستان سعودی که چهار ماه پیش با امانوئل ماکرون رئیس جمهوری فرانسه در ریاض دیدار کرده بود، روز یکشنبه ۱۹ فروردین برای اولین بار در سمت ولیعهد وارد پاریس شد تا با مقامات فرانسه دیدار کند.

دیدار آقای سلمان با رئیس جمهوری فرانسه پس از بازدید چند هفته‌ای او از آمریکا صورت می گیرد . مشاور امور خاورمیانه در انستیتوی روابط خارجی فرانسه می‌گوید، ولیعهد ۳۳ ساله عربستان سعودی که نماینده نسل جوان کشورش است، ریاض را بطور تمام و کمال به صورت متحد استراتژیک واشنگتن درآورده است.

دنیس باکارد، مشاور امورخاورمیانه انستیتوی روابط خارجی فرانسه گفت: «نه تنها عربستان سعودی به صورت دوست نزدیک آمریکا در منطقه درآمده،بلکه این دوستی ویژگی خاصی پیدا کرده است. بنابراین برای امانوئل ماکرون و محمد بن سلمان مهم است تا نشان دهند که فرانسه نیز از لحاظ سیاسی، اقتصادی و نظامی شریک خوبی در منطقه است.»

آقای باکارد می‌گوید، ولیعهد عربستان سعودی که پیشتر از بریتانیا بازدید کرده و کشورش یکی از عمده‌ترین خریداران تسلیحات، به ویژه جنگنده‌های بریتانیایی است، در نظر دارد روابط ریاض با قدرت‌های بزرگ اروپائی را توسعه دهد.

او گفت: «باید ولیعهد عربستان را قانع کنیم که اروپا اهمیت خود در سیاست بین‌الملل را از دست نداده است و هنوز می‌تواند به عنوان وزنه قابل اعتنایی در خاورمیانه عمل کند.»

در جریان سفر ولیعهد عربستان سعودی به بریتانیا، ریاض و لندن در چارچوب «شورای مشترک راهبردی» مقاوله نامه ابتدائی برای فروش ۴۸ فروند جت جنگنده «تایکون» ساخت شرکت بریتانیایی «بی ای ئی» به ارزش بیش از ۱۴ میلیارد دلار را به امضا رساندند.

XS
SM
MD
LG