لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۰۶

ماجرای بازجویی از سارکوزی چیست؟ پای ۶۱ میلیون دلار پول قذافی در میان است


در سال ۲۰۰۷ سارکوزی در قدرت و قذافی هنوز زنده بود.
در سال ۲۰۰۷ سارکوزی در قدرت و قذافی هنوز زنده بود.

رئیس جمهوری پیشین فرانسه در ارتباط با دریافت ۶۱ میلیون دلار کمک از معمرقذافی دیکتاتور پیشین لیبی، از سوی پلیس فرانسه مورد بازجوئی قرار گرفت اما ماجرای این بازجویی چه بود؟

بازجوئی روز سه شنبه از آقای سارکوزی در ارتباط با انتخابات سال ۲۰۰۷ ریاست جمهوری فرانسه بود. آقای سارکوزی پیوسته ادعای دریافت کمک انتخاباتی از قذافی را رد کرده است. وی که در حومه پاریس مورد بازجوئی قرار گرفت، اتهام ها را خنده آور و پرونده سازی خواند.

سارکوزی در سالهای ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۲ رئیس جمهوری فرانسه بود. وی در سال ۲۰۰۷ از قذافی دعوت کرد از پاریس دیدار کند و زمانی که قذافی در نزدیکی کاخ الیزه برای اقامت خود و همراهان، چادر برپا کرد سارکوزی به دیدار وی رفت و شبی را در چادرهائی که قذافی به پاکرده بود، خوابید.

از سال ۲۰۱۳ یک سال پس از آنکه فرانسوا اولاند در انتخابات ریاست جمهوری بر نیکولا سارکوزی پیروز شد، پلیس فرانسه تحقیقات درباره فساد، تقلب، سوء استفاده از اموال عمومی، و پولشوئی در دولت پیشین را آغاز کرد، نام سارکوزی در اتهام ها مطرح بوده است؛ وی تا این زمان پاسخی به اتهام ها نداده بود. پس از آنکه معمر قذافی دیکتاتور لیبی کشته شد، «اسلام قذافی» پسر وی اعلام کرد پدر او به انتخابات آقای سارکوزی کمک کرده بود.

در سال ۲۰۱۶، «زیاد تقی الدین» بازرگان لبنانی و دوست نزدیک قذافی اعلام کرد در سال ۲۰۰۷ سه نوبت از ترابلس پایتخت لیبی به پاریس سفر کرده و چمدان هائی با بیش از ۶ میلیون دلار برای کمک به مبارزات انتخاباتی سارکوزی به فرانسه برده بود.

یکی از مقام های اطلاعاتی حکومت قذافی نیز دو سال پیش گفته است که رهبر سابق لیبی موافقت کرده بود ۵۰ میلیون یورو معادل ۶۱.۴ میلیون دلار به کارزار انتخاباتی سارکوزی کمک شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG