لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۵۸

فرانسه در مراسم یادبود نسل کشی رواندا شرکت نمی کند


پل کاگامه، رئیس جمهوری رواندا
پل کاگامه، رئیس جمهوری رواندا
فرانسه برنامه های مربوط به شرکت در مراسم یادبود بیستمین سالگرد نسل کشی در رواندا را لغو کرد. این تصمیم فرانسه درپی اظهارات رئیس جمهوری رواندا در مورد مشارکت فرانسه در کشتار عام مردم رواندا گرفته شد.

رومن نادال، سخنگوی وزارت خارجه فرانسه به صدای آمریکا گفت فرانسه از شنیدن این سخنان حیرت کرده است. او سخنان رئیس جمهوری رواندا را در تضاد با روند آشتی بین دو کشور فرانسه و رواندا دانست.

پل کاگامه، رئیس جمهوری رواندا، به هفته نامه ژون افریک (افریقای جوان)گفته است که فرانسه و بلژیک «نقشی مستقیم» در زمینه سازی سیاسی این نسل کشی داشته اند. در این مصاحبه، که روز یکشنبه منتشر خواهد شد، او فرانسه را همچنین متهم بکرده که در «اجرای» این نسل کشی «شرکت واقعی» داشته است.

وزارت خارجه فرانسه می گوید کریستین توبیرا، وزیر دادگستری فرانسه که قرار بود روز دوشنبه برای شرکت در این مراسم به رواندا برود، در این مراسم شرکت نخواهد کرد.

روابط میان فرانسه و رواندا از مدت ها پیش تنش آلود است. این رابطه در سال های ۲۰۰۶ تا ۲۰۰۹ بکلی قطع شد اما در چند سال اخیر رو به گرم شدن داشته است.

رواندا غالبا فرانسه را به کمک به عاملان نسل کشی سال ۱۹۹۴ متهم کرده است اما فرانسه همواره این اتهام را رد کرده است.

در سال ۲۰۰۶ یک قاضی فرانسوی پرزیدنت کاگامه را به صدور فرمان قتل جوونال هابایاریمانا، رئیس جمهوری وقت رواندا، متهم کرد. کشته شدن او بر اثر سقوط هواپیما به کشتارهای جمعی در رواندا منجر شد.

در مدت زمان صد روزه کشتار های جمعی در رواندا، تندروهای هوتو نزدیک به ۸۰۰ هزار تن از قبیله توتسی و میانه روهای هوتویی را قتل عام کردند و فاجعه نسل کشی رواندا را بوجود آوردند.
XS
SM
MD
LG