لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۲۰

کشورهای اروپای شرقی، نگران معامله تسلیحاتی فرانسه و روسیه


معامله فروش دو کشتی جنگی میتسرال به مسکو در پی ماه ها مذاکره صورت گرفت. کشتی ها هلیکوپتر بر هستند و هرکدام چندین میلیون دلار ارزش دارند.

دولت فرانسه در وب سایت کاخ ریاست جمهوری نوشته است «فرانسه برنده می شود.» این معامله صدها شغل محلی به وجود می آورد و یک رونق اقتصادی برای کارخانه های کشتی سازی فرانسه در «سن نازر»، که دو کشتی میسترال در آنجا ساخته خواهند شد، خواهد بود. دو کشتی دیگر در مسکو ساخته می شوند.

اما کشورهای بالتیک و واشنگتن ملاحظاتی ابراز داشته اند. این نخستین معامله تسلیحاتی عمده یک کشور ناتو با روسیه است. فرانسه همچنین موافقت کرده است فناوری مورد نیاز کشتی ها را، که جزییات آنها روشن نیست، فراهم آورد.

روز دوشنبه، وزیر دفاع لیتوانی معامله را یک «اشتباه بزرگ» توصیف کرد و هشدار داد که ممکن است سابقه ای به وجود آورد. گرجستان، که در سال ۲۰۰۸ در جنگ کوتاهی با روسیه درگیر شد و آرزو دارد به ناتو ملحق شود، نیز ابراز نگرانی کرد.

پی اِر کونِسا، کارشناس دفاعی مقیم پاریس، می گوید این کشورها به گذشته نگاه می کنند، نه آینده:

*** آینده آنها و ما کاملا متفاوت است. آنها گرفتار اشغال اتحاد شوروی بوده اند. یا در مورد گرجستان، در مناقشاتی با روسیه. اما بهترین راه برای ثبات و برقراری مناسبات صلحجویانه با روسیه، احتمالا این است که با مسکو به عنوان یک شریک رفتار شود.

کونسا می گوید مهم است که به محتوای فعلی فروش ها نگاه شود. مناسبات ناتو با روسیه بسیار بهتر شده است. در جریان اجلاس رهبران ناتو در لیسبون در نوامبر، ناتو از روسیه دعوت کرد در به وجود آوردن یک سپر دفاع موشکی همکاری کند:

***باید به این واقعیت توجه کنید که در یک سیستم دفاع ضد موشکی، همکاری عمیق تر و احتمالا از نظر تکنولوژیکی حساس تر از سیستم میسترال خواهد بود.

کونسا همچنین یادآور می شود که انتظار می رود کشتی های جنگی در اقیانوس آرام، دور از دریای بالتیک مستقر شوند.

در ابراز نگرانی از معامله، کشورهای بالتیک تنها نیستند. اتحادیه کارگر فرانسه هشدار می دهد که انتقال فناوری بر اساس قرارداد فروش کشتی می تواند موجب رقابت هایی در خارج شود.

XS
SM
MD
LG