لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۵۶

فرانسه می گويد برای آزادی کلوتيلد ريس دست به تبادل زندانی نمی زند


فرانسه می گويد برای آزادی کلوتيلد ريس دست به تبادل زندانی نمی زند
فرانسه می گويد برای آزادی کلوتيلد ريس دست به تبادل زندانی نمی زند

به گزارش رويترز جمهوری اسلامی در ازای آزادی کلوتيلد ريس خواهان آزادی علی وکيلی شده که به جرم ترور شاپور بختيار در زندان فرانسه است

فرانسه می گويد برای آزادی کلوتيلد ريس، شهروند بيست و چهار ساله اين کشور که در ايران محاکمه می شود، دست به تبادل زندانی نمی زند.

به گفته وزير امور خارجه فرانسه کلوتيلد ريس بی گناه است و امکان ندارد برای آزادی او از ايران، محکومان در نظام قضايی فرانسه آزاد شوند. محمود احمدی نژاد، روز جمعه، آزادی اين تبعه فرانسوی را مشروط به اقدام دولت فرانسه دانست.

به گزارش خبرگزاری رويترز، جمهوری اسلامی در ازای آزادی کلوتيلد ريس خواهان آزادی علی وکيلی راد، يک شهروند ايرانی زندانی در فرانسه است. علی وکيلی راد به جرم ترور شاپور بختيار، آخرين نخست وزير دوران پهلوی در سال ١٩٩١، به زندان محکوم شد.

کلوتيلد ريس، علاقه مند به فرهنگ ايران و زبان فارسی در دانشگاهی در اصفهان زبان فرانسه تدريس می کرد. مقامات قضايی ايران می گويند وی از راه پيمايی های اعتراضی پس از انتخابات عکس تهيه کرده است. خانم ريس هنگام خروج از ايران بازداشت شد.

در همين حال عباس جعفرى دولت آبادى، دادستان تهران، اعلام کرد روز چهارشنبه دادگاه کلوتیلد ریس برگزار می شود. کلوتیلد ریس تیرماه امسال به اتهام جمع آورى اطلاعات درباره اعتراضات مردم به نتیجه انتخابات ریاست جمهورى دستگیر و محاکمه شد. مقامهاى فرانسوى اتهام جاسوسى به کلوتيلد ریس را بی پایه و اساس می دانند.

XS
SM
MD
LG