لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۳۷

فرانسه سرکوب خشونت‌آمیز اعتراضات مردم ایران را به‌شدت محکوم کرد


وزارت امور خارجه فرانسه با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که این کشور سرکوب خشونت‌آمیز اعتراضات توسط دستگاه امنیتی ایران را به‌شدت محکوم می‌کند.

در این بیانیه آمده که این سرکوب وحشیانه در روزهای اخیر، منجر به کشته‌شدن ده‌ها معترض شده و به لیست کشته‌شدگان که نام مهسا امینی، در ابتدای آن قرار داشت، نام‌هایی بسیار از جمله حدیث نجفی و چند ده‌تن دیگر نیز افزوده شده که هرکدام از این نام‌ها به نمادهایی غم‌انگیز در سیر این سرکوب خشن تبدیل شده‌ است.

این بیانیه افزوده است: «ما صمیمانه به عزیزان و خانواده‌های قربانیان تسلیت می‌گوییم.»

دولت فرانسه، همچنین تمامی خشونت‌ها، بازداشت‌های خودسرانه تظاهرات‌کنندگان، روزنامه‌نگاران و همچنین نقض آشکار حقوق زنان و آزادی بیان از طریق مسدود‌کردن سایت‌های خبری و شبکه‌های اجتماعی را محکوم کرده‌ است.در این بیانیه همچنین از ایران خواسته‌شده که به این سرکوب وحشیانه پایان دهد و به تعهدات بین‌المللی‌اش در زمینه حقوق بشر، احترام بگذارد.

در پایان این بیانیه یادآوری شده که فرانسه بر تعهد قاطع و مصمم خود برای مبارزه و رفع هرگونه خشونت و تبعیض علیه زنان و دختران و نیز ترویج برابری بین زنان و مردان تاکید می‌کند. فرانسه به‌همراه شرکای اروپایی‌اش، در حال بررسی گزینه‌های موجود در واکنش به این «نقض گسترده حقوق بشر و حقوق زنان» در ایران است.

XS
SM
MD
LG