لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۳۳

فرانسه از جریمه بانک BNP توسط آمریکا انتقاد کرد


وزير امور خارجه فرانسه، لوران فابيو،
وزير امور خارجه فرانسه، لوران فابيو،
وزیر امور خارجه فرانسه روز سه شنبه با بیان این که جریمه نقدی چند میلیارد دلاری که، طبق گزارش ها، بانک فرانسوی «بی. ان. پی. پاريباس» در آمريکا با آن روبروست، غيرمنطقی است گفت این جریمه می تواند توافق تجارت آزاد بين آمریکا و اروپا را مورد تهديد قرار دهد.

بانک «بی. ان. پی. پاريباس» بزرگترين بانک فرانسه، سال گذشته هنگامی که آمریکا تحقيق در باره نقض احتمالی تحريم های وضع شده توسط آن بانک را آغاز کرد، مبلغ ۱ ميليارد و ۱۰۰ ميليون دلار برای پرداخت کنار گذاشته بود، اما در بهار امسال اعلام کرد که جريمه احتمالی به نظر می رسد «بیش از حد» باشد. در پی انتشار گزارش روزنامه وال استريت ژورنال مبنی بر اين که جريمه مورد نظر می تواند سر به ۱۰ ميليارد دلار بزند، سهام این بانک سقوط کرد.

لوران فابيوس وزير امور خارجه فرانسه در گفتگو با شبکه ۲ تلویزیون فرانسه گفت «اقدامات تنبیهی بايد متناسب و معقول باشد؛ اين مبلغ معقول نيست.»

فابیو گفت، جریمه های سنگين می تواند توافق پیشنهادی تجارت آزاد بین اروپا و آمریکا را، آنطور که او می گیو، «فقط از جنبه مقابله به مثل» به خطر اندازد.

دفتر رئيس جمهوری فرانسه در نظر دارد این موضوع را در سفر هفته جاری رئیس جمهوری آمريکا به اروپا، که از امروز آغاز شد، مطرح کند.

باراک اوباما برای شرکت در مراسم بزرگداشت هفتادمين سالگرد حمله بزرگ آمريکا در راس نیروهای متفقين به ارتش آلمان نازی در طول سواحل نرماندی (شمال فرانسه)، به اين کشور سفر خواهد کرد.
XS
SM
MD
LG