لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۳۱

آیا ماکرون رئیس جمهوری جوان فرانسه همچنان محبوب است؟


کمتر از سه ماه از انتخاب امانوئل ماکرون به ریاست جمهوری فرانسه، میزان محبوبیت او در میان فرانسویان کاهش محسوس یافته است.

آسوشیتدپرس در گزارشی می نویسد این روزها مطبوعات حتی می‌نویسند که ماه عسل عاشقانه مردم با ماکرون به پایان رسیده است. علت این اتفاق از دید اهل سیاست، ارائه لایحه تفرقه برانگیز اصلاحات قانون کار و درگیر شدن در اختلاف با ارتش است.

چند نظرسنجی که در ماه گذشته انجام شد، نشان داد شمار شهروندانی که از سیاست های ماکرون رضایت دارند و به رهبر جوان خود برای حل مشکلات کشور اطمینان می‌کنند، کاهش محسوس پیدا کرده است. این کاهش احتمالاً به موقعیت بین‌المللی که ماکرون از آغاز ریاست جمهوری خود فراهم آورده لطمه‌ای نمی‌زند، اما می تواند توانایی مکرون برای رویارویی با مسائل داخلی را تحت تاثیر قرار دهد.

برخی مطبوعات فرانسه حالا ماکرون را «ژوپیتر» می‌خوانند که کنایه از پادشاه افسانه ای خدایان رومی است. این کاهش محبوبیت در مورد کسی که چشم انداز سیاسی فرانسه را ارتقا داد و خود نیز در ۳۹ سالگی و در گمنامی نسبی به بالاترین مقام سیاسی کشورش رسید عجیب به نظر می‌رسد.

بسیاری از مجریان نظرسنجی می‌گویند موقعیت کنونی ماکرون در ارتباط با برنامه او برای کاستن از میزان کمک هزینه دانشجویان و اصلاح قانون مالیات هاست، که به کارمندان کم درآمد یاری می کند، اما به سود بازنشستگان نیست.

امانوئل ماکرون از جناح چپ میانه اردیبهشت ماه گذشته موفق شد در دور نهایی انتخابات رئیس جمهوری فرانسه با کسب بیش از ۶۵ درصد آرا رقیب راست افراطی خود را شکست داده و به عنوان رئیس جمهوری جدید فرانسه انتخاب شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG