لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۱۱

آیا یک مسلمان دوجنسگرا فرانسه را در مسیر جنگ داخلی قرار داد؟


خلاصه‌ای از مقاله کریستوفر دیکی در دیلی بیست

پس از حمله تروریستی به دفتر نشریه شارلی ابدو، فرانسوی ها برای حفظ یکپارچگی خود به خیابان ها سرازیر شدند. اکنون وحشیگری کسی که در لحظه ای جهادی شده و دفترچه تلفن اش مملو از مشتری های جنسی بوده است، می تواند فرانسه را به ورطه سقوط ببرد.

بازجویان فرانسوی از طریق بررسی تلفن شهروند مسلمان تونسی تبار که ۸۴ نفر را در شهر نیس فرانسه به قتل رساند، دریافته اند که او تمایلات جنسی هم به زنان و هم به مردان داشته است و یکی از مشتری های ثابت او مردی ۷۳ ساله بوده است.

محمد لحویج بوهلال ۳۱ ساله، مهاجری پرمساله بود که در روزهای پایانی زندگی اش، قبل از زیر گرفتن فرانسوی ها با کامیون یخچال دار در یک جشن ملی، تمایلات جهادی از خود نشان داده بود. اما هیچ دلیل قطعی برای ارتباط او با داعش ارائه نشده است.

بیش از یک سوم کشته شدگان در حمله در نیس مسلمانان بودند. بیست تن از آنها اصلیت تونسی داشتند. روشن نیست که آیا بوهلال تصور می کرد خانواده اش در محل حمله در نیس حضور داشته اند یا خیر.

این حملات در شرایطی رخ می دهد که احساسات ضدمهاجرت و ضدمسلمانان در فرانسه در اوج خود است. تمایلات افراطی هم در میان گروهی از مسلمان در فرانسه از جمله در نیس دیده می شود. این شکاف دقیقا همان فضایی است که جهادیون امیدوارند در غرب ایجاد کنند و مردم یک کشور را در برابر همدیگر قرار دهند.

خطر موقعی جدی می شود که این حملات محبوبیت سیاستمداران راست افراطی فرانسه چون مارین لوپن را افزایش داده و احتمالا شاهد حضور قوی او در انتخابات سال آینده ریاست جمهوری فرانسه خواهیم بود.

XS
SM
MD
LG