لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۴۵

موسس حزب راست گرای جبهه ملی فرانسه اخراج شد


ژان ماری لوپن و دخترش مارین لوپن
ژان ماری لوپن و دخترش مارین لوپن

حکم اخراج موسس حزب راست افراطی جبهه ملی صادر شد و دفتر اجرایی حزب «جبهه ملی» روز پنجشنبه عضویت ژان ماری لوپن در این حزب را لغو کرد.

در ۸۷ سالگی، ژان ماری لوپن رئیس افتخاری جبهه ملی از حزبی که خود در سال ۱۹۷۲ تاسیس کرده و تا سال ۲۰۱۱ ریاست آن را برعهده داشت، اخراج شد.

دفتر اجرایی حزب "جبهه ملی" روز پنجشنبه پس از تشکیل یک جلسه سه ساعته انضباطی برای رسیدگی به ۱۵ مورد تخطی از مرام حزب، از جمله تکرار اظهارات نژادپرستانه ژان ماری لوپن در خصوص اتاق‌های گاز دوران نازی، عضویت او در این حزب را لغو کرد.

ژان ماری لوپن گفته به دادگاه شکایت خواهد کرد و دخترش مارین لوپن، رهبر کنونی حزب جبهه ملی را مسئول این اخراج دانسته است. ژان ماری لوپن در گفتگو با شبکه ای تله در فرانسه خود را «قربانی دام» هیئت اجرایی جبهه ملی دانسته و گفته دخترش از دور دستور اخراج او را صادر کرده است.

اخراج ژان ماری لوپن بالاترین مرحله از رویارویی و تنش خانوادگی میان این پدر و دختر در عرصه سیاست فرانسه است.

ژان ماری لوپن همچنین روز جمعه در گفتگو با رادیو «ار.ت.ال» خود را نماد حزب ملی خوانده و گفته است عضویتش از این حزب لغو شده اما هنوز رئیس افتخاری حزب جبهه ملی است.

مارین لوپن، از سال ۲۰۱۱ ریاست حزب جبهه ملی را بر عهده دارد و در تلاش برای کسب رای حزب راست در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۷در فرانسه است.

XS
SM
MD
LG