لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۴۸

جنجال بر سر نام «جهاد» برای یک کودک فرانسوی؛ پرونده به دادگاه رفت


قضات فرانسوی یک دادگاه در جنوب فرانسه آماده می شوند در مورد یک خانواده که قصد دارد فرزند خود را «جهاد» بنامد، رای بدهند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، دفتر شهردار در شهر «تولوز» هنگامی که والدین کودک در ماه اوت نام فرزنشان را به ثبت رساندند، پرونده آنان را برای رسیدگی به دادگاه فرستاد. در نتیجه ممکن است یک قاضی دادگاه اطفال به آنها دستور دهد نام فرزندشان را تغییر دهند. این منبع قضائی گفت: «رسیدگی به پرونده در جریان است.»

کلمه «جهاد» در سالهای اخیر بسیار مورد استفاده گروه های افراطی مسلمان قرار گرفته. آنها می گویند مبارزه علیه کفار جهاد نام دارد. بر خلاف این باور، برخی مسلمانان می گویند جهان تنها به معنی مبارزه مسلحانه نیست بلکه واژه جهاد از ریشه کلمه جهد می آید که به معنای کوشش و فعالیت است. جهاد یکی از فروع دین و از واجبات اسلامی است و در قرآن بیش از ۱۰۸ بار تکرار شده است.

قبلا محدودیت هایی برای نامگذاری در فرانسه بود و تا سال ۱۹۹۳ آنان ناگزیر بودند نام فرزندانشان را از یک فهرست مصوب برگزینند. این قانون تغییر کرد و اکنون خانواده های فرانسوی آزادند هر نامی را که می خواهند برای فرزندانشان برگزینند.

با این حال، هنوز مقامات محلی می توانند در صورتی که نام فرزند را لطمه زننده به او تشخیص دهند ، والدین را به دادگاه بفرستند.

در نوامبر سال گذشته در شهر ساحلی نیس، پس از آن که خانواده ای نام فرزندشان را «محمد مراح» گذاشت، پرونده آنها توسط شهردار به دادگاه فرستاده شد چون محمد مراح نام تروریست مسلحی بود که هفت نفر از جمله سه شاگرد مدرسه را در سال ۲۰۱۲ به قتل رساند. والدین بالاخره تصمیم گرفتند نام دیگری بر روی پسرشان بگذارند.

در سال ۲۰۱۳ ، یک مادر فرانسوی در شهر «نیم» با گذاشتن نام «جهاد» بر پسرش و پوشاندن یک زیرپیراهنی که رویش نوشته بود «من یک بمب هستم. نامم جهاد است و در یازدهم سپتامبر به دنیا آمده ام.»، عنوان اول روزنامه ها را به خود اختصاص داد.

دادگاه ، مادر ۳۵ ساله را به جرم اشاعه و تبلیغ تروریسم، به زندان تعلیقی محکوم کرد.

در چند سال گذشته بیش از ۲۰۰ شهروند فرانسوی در یک رشته اقدامات تروریستی به دست تندروهای مسلمان که خود را نیروی جهادی می نامند، کشته شدند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG