لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۰۵

انتشار نخستین تصاویر فیلم «دختران خورشید» با بازی گلشیفته فراهانی


 گلشیفته فراهانی نفر اول در صحنه ای از فیلم «دختران خورشید»
گلشیفته فراهانی نفر اول در صحنه ای از فیلم «دختران خورشید»

نخستین تصاویر فیلم « دختران خورشید» با بازی «گلشیفته فراهانی» بازیگر مشهور ایرانی منتشر شد، اثری درباره مبارزات زنان مسلح کرد علیه نیروهای اشغالگر داعش که «ایو هوسون» آن را کارگردانی کرده است.

ایو هوسون از سینماگران زن صاحب نام سینمای فرانسه است و آثار درخشانی چون « به امید مرگ»، «برای آنها که همیشه پیچیده هستند» و «گنگ بنگ» را در کارنامه حرفه ای خود دارد.

دختران خورشید چهارمین فیلم بلند این هنرمند است و فیلمنامه را نیز خود نوشته است.

ایو هوسون در مصاحبه های خود با رسانه ها، آگاهی از رفتار غیر انسانی داعش با ایزدی ها در شمال عراق و ماجراهای غم انگیز زنان و کودکان اسیر کرد را انگیزه اصلی خود از پرداختن به این موضع عنوان کرد.

به گفته او شجاعت و جسارت زنان کرد در مبارزه مسلحانه با داعش به راستی او را تحت تأثیر قرار داد و به همین دلیل تصمیم گرفته گوشه هایی از این مبارزات قهرمانانه را به تصویر بکشد.

گلشیفته فراهانی در این فیلم نقش «بهار» را بازی می کند، دختر جوانی که در بازگشت به روستای محل زندگی خود در کردستان همراه با پسرش و صدها زن دیگر توسط نیروهای داعش ربوده می شوند.

او مدتها در شرایطی غیر انسانی زندانی می شود و مورد اذیت و آزار جنسی قرار می گیرد.

«بهار» سرانجام فرار می کند و به عنوان فرمانده یک گردان ویژه از زنان مسلح کرد به نام «دختران خورشید» انتخاب می شود. تمامی اعضای گروه زن هستند و نقش مهمی در مبارزه علیه داعش و آزادسازی مناطق اشغالی دارند.

«امانوئل برکات» بازیگر جوان فرانسوی و برنده جایزه کن یکی از هنرمندانی است که در این پروژه سینمایی حضور دارد، او نقش «ماتیلده» خبرنگار جنگی را بازی می کند که شاهد این رویدادهای تلخ و غم انگیز است و رابطه نزدیکی با «بهار» دارد.

ایو هوسون باور دارد دختران خورشید از معدود فیلم های جنگی زن محوری است که تصویری واقعی از رویدادهای این فجایع انسانی ارائه می دهد، درعین حال پیامی مثبت دارد و به بیان شایستگی ها و توانایی های زنان می پردازد.

در این فیلم که در فرانسه و گرجستان فیلمبرداری شده، گروهی از هنرمندان بین المللی و بازیگران محلی حضور دارند.

بر اساس برنامه اعلام شده از سوی تهیه کنندگان، اکران دختران خورشید امسال در جشنواره های سینمایی آغاز می شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG