لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۰۴

آیا دوره ستاره‌های «میشلن» به سر رسیده است؟


«میشلن» که در فرانسه «گید میشلن» خوانده می‌شود، یک رشته کتاب راهنمای رستوران‌ها و هتل‌ها در سراسر جهان است که بیش از یک قرن است به وسیله شرکت مشهور لاستیک سازی به همین نام منتشر می‌شود.

این راهنما که همواره با روی جلد قرمز رنگ و سالانه انتشار می‌یابد، قدیمی‌ترین مرجع راهنمای معتبر اروپایی هتل‌ها و رستوران های جهان است.

میشلن با اعطای یک تا سه ستاره به نشانه افتخار و شایستگی، به معدودی از رستوران‌ها و هتل‌ها آنها را سرآمد رقیبان و موفقیت اقتصادی و حرفه‌ای آنها را تضمین می‌کند.

دریافت یا از دست دادن یک ستاره از «گید میشلن» معمولاً سرنوشت آنها را رقم می‌زند.

اما اخیرا در موقعیت راهنمای میشلن نسبت به مؤسسات ستاره دار آن نیز دگرگونی هایی بوجود آمده است؛ از جمله یک هتل ستاره دار میشلن در اسکاتلند به مشتریان خود اطلاع داده از این پس انتظار رفتارهایی را که در رستوران هتل با آنها می‌شد و متناسب با تک ستاره میشلن آن بود، نداشته باشند.

دان ماتسون کارمند «بوت هتل» در نایرن اسکاتلند اعلام کرد، گرچه سپاسگزار افتخار داشتن ستاره میشلن است، در منوی غذاهای خود تغییراتی می‌دهد و به سوی خودمانی‌تر کردن روش پذیرایی رستوران خواهد رفت.

او افزود گرچه مردم نباید انتظار خوردن ماهی ارزان سرخ شده و سیب زمینی سرخ کرده را داشته باشند، اما دیگر غذاهای چندگانه پیاپی در کار نخواهد بود. «البته ما نگرانیم که ستاره میشلن خود را از دست بدهیم. اما انتظاراتی که همراه با ستاره میشلن می‌آید، اعصاب خوردکن است.»

این خبر یک هفته پس از آن اعلام شد که سرآشپز فرانسوی «سباستین براس» گفت که می‌خواهد از سیستم میشلن خارج شود، چرا که داشتن سه ستاره میشلن، او را تحت فشار عصبی طاقت فرسایی قرار داده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG